Přejít na obsah

Naposledy vložené příspěvky

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : High Frontier 4 All

poetka,  [19:46:27 | 7. Dub 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Fantasy/Horor/Dungeon crawl hra

alucard,  [19:15:20 | 7. Dub 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Tang Garden

microjelen,  [10:59:24 | 7. Dub 2020]

The Battle of Five Armies : Dojmy : Smakovo dojmy

zgrywus,  [17:02:08 | 6. Dub 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Starlight - group pledge?

Amis,  [11:41:10 | 6. Dub 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Videonovinky ze světa deskových her : Hrad Hier

dufus,  [8:47:15 | 6. Dub 2020]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Co vas pobavilo

Bifi,  [8:01:41 | 6. Dub 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Deskovky v Dobrém ránu na ČT

Panzer,  [22:09:40 | 3. Dub 2020]

Ostatní pokec : Hudba : Black metal

sydo,  [10:33:17 | 3. Dub 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Frosthaven

Magicus,  [13:13:17 | 2. Dub 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Dark Ages

devilfiend,  [9:28:52 | 30. Bře 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Dreamscape

yarin,  [22:46:05 | 28. Bře 2020]

Blood Bowl (2016 edition) : Novinky : Chaos League - 7. ročník

paladin91,  [17:28:45 | 28. Bře 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Videonovinky ze světa deskových her : Deskoherní inkvizice - podcast

marektomas98,  [6:29:06 | 27. Bře 2020]

Paths of Glory : Novinky : Nový Vassal modul

Martinmm,  [21:25:43 | 26. Bře 2020]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Vysvětlujeme vtipy

Lolo,  [21:22:26 | 26. Bře 2020]

Machina Arcana : Dojmy : Jakékoliv dojmy?

devilfiend,  [9:50:03 | 26. Bře 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Prodej her na e-bayi ?

Luke,  [21:29:09 | 25. Bře 2020]

Debaty o Deskožroutu : Debaty o Deskožroutu a jeho pozici v deskoherním světě : Budoucnost Deskožrouta

Morthe,  [17:13:59 | 25. Bře 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Tvůrčí koutek : Téma pro prototyp karetní hry

Panzer,  [1:30:27 | 25. Bře 2020]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Vaše poslední úlovky (deskové hry)

esed,  [10:57:29 | 24. Bře 2020]
Historický ASL modul, Bitva o Stalingrad (1942-1943), 2 mapy, 4 kamapaně, 17 scénářů 10 příspěvky · 2 témata · 1 články · 0 soubory · 0 obrázky · 0 odkazy

Under Murderous Fire

asl valor of the guards stalingrad zápis z hraní report civilian interrogation sewer movement zasesemtoposral

• Nemůžete odpovídat na toto téma
3 odpovědí

Lomikar

Po šedesáti dnech úspěšné obrany Pavlovova domu do něj konečně dorazili ruští ženisté se zprávou, že do Stalingradu dorazily posily a Žukov něco peče, tak ať jsou všichni ready. Nato se jali odminovávat okolí baráku. 24. listopadu pak v úmorné klendře přišel rozkaz, že za vaše věrné služby a neuvadající odpor proti invazním jednotkám můžete tu nesmyslnou barabiznu nechat za sebou a za odměnu dobýt rozstřílenou budovu mlékárny, která se nachází přes náměstí. Teda můžete. Musíte samozřejmě. Německé jednotky na své straně byly prozatím netypicky klidné, koneckonců je dost pravděpodobné, že byly dostatečně zainteresované pokládáním min a opevňováním obsazených budov. Pavlov tedy vzal všechny své muže i čerstvé ženisty a vypravil se s nimi obsazovat budovy podél náměstí.

Mlékárna je zde sice zásadní strategický bod, nicméně k vítězství Rusů není bezpodmínečně nutné ji obsazovat. Ti totiž vítězí nakumulováním 7 bodů z 9 budov a jejich trosek sousedících s Náměstím 9. ledna. Všechny baráky jsou po bodu krom onoho Milchhausu, který je za bodů pět. Nicméně ten se může bránit vskutku srdnatě. Náckové zde nemají sice nejsilnější jednotky, zato mohou řádit s výbornými obrannými prostředky. Minová pole, opevněné budovy, HMG, minomet i neurčité posily, které do scénáře vstupují v druhé polovině hry (jejich složení je určeno hodem kostkou). Rusové se zato mohou v tomto scénáři pochlubit na své poměry opravdu nařvaným OB, kdy většina jednotek jsou elitní chlapi, sůl země a zbytek je 1st Line (obojí ve Stalingradu stealthy) kteří kráčí ve stínu velitele Pavlova, který v té době již má v očích svých mužů status Hero. Ve stalingradském marasmu to ale rozhodně nemusí stačit.

Vložený obrázek

Historie si pamatuje, jak se ruské síly vypravily k mlékárně bezelstně přímo skrze otevřené náměstí, než je zahnala masivní palba opevněných nepřátel. Když jsem si v roli Sověta procházel ze začátku mapu, tak jsem musel uznat, že se s tim Pavlov celkem neštval. Rozhodl jsem se být opatrnější a rozdělit síly vedví s tím, že se pokusím zaměřit spíše na obsazení oněch sedmi budov než na obsesi mlékárnou. Její pozice ji totiž činí ideální pro to, aby se do ní stahovaly bránící se jednotky, protože je obklíčena hustou kamennou zástavbou. Slabší polovinu sil jsem tedy poslal obsadit očividně slabě střežené trosky budov na severním okraji náměstí, zatímco zbytek jsem začal protahovat skrze vybombardovanou budovu Voentorg na jihu k utvoření linie podél Solechnayské ulice. V samotném Voentorgu jsem umístil HMG, pokrývající náměstí a tedy i všechny domy na něj navázané a skrze kotelnu pak ještě vyslal jednu údernou skupinu do hlubin stalingradské kanalizace s naivní vírou v to, jak vpadnou nepříteli do zad a naruší jeho obrannou linii.

První střet proběhl u severního křídla záhy poté, co Rusové opustili Pavlovův dům a skrze krátery v náměstí se neobratně plížili k ruinám, které kdysi bývaly výstavními průmyslovými domy. Z těchto pozic Němci spustili palbu, která sice nebyla kdovíjak důrazná, leč stačila na to, aby rozproudila krev dosud se bránícím mužům natolik, že se proměnili v berserky a vyrazili skrze otevřené náměstí přímo za zdrojem odporu. Není se co divit po více než dvou měsících statické obrany, že s nimi trocha pohybu začne hned cukat. Zázrakem se jim podařilo probruslit deštěm kulek (nemluvě o zpanikařené bandě Němců, které z toho všeho vypadl z okna minomet hned v prvním kole a celý se rozflákal) a se šílenstvím v očích skalpovali vyděšenou obranu dříve než byste řekli Blaubeerkuchen. Dostal jsem se tak neočekávaně o dva hexy dál, než jsem v prvním kole měl v plánu a opět se potvrdilo, že nejlépe se mi ve hře daří, když se jednotky začnou ovládat samy.

Na jižní části mapy mezitím došlo k pár decentním přestřelkám při přecházení rozbombardované ulice s nějakými těmi ztrátami na bojeschopnosti, nikoli však na životech. V Pavlovově domě ponechaný minomet mezitím zkoušel svůj ROF 3 na hození Critical Hitu při bombardování Milchhausu, což ostatně dělal po celou hru. Když jsem skládal své nejsilnější jednotky vedle sebe podél Solechnayské ulice, která byla z druhé strany též plně obsazena německým odporem zahnízděným v dobře postavených kamenných barácích, ujelo mi mimochodem, že možná dojde k Human Wave přes onu ulici. V ten okamžik nasadil Mirek naprosto neprůstřelný poker face, aby mi v dalším kole došlo proč. Skrze výslech náhodného civilisty jsem se totiž dozvěděl, že polovina ulice je prošpikována minami. Inu, kdybych starýho pana Protoyeva nepotkal, tak by to mohla být zábavná podívaná.

Od té doby se ale ruským útočníkům přestávalo dařit. Severní útočné skupině došel dech vymetením dalšího minového pole i palebnou aktivitou nepřítele a na jihu se to zaseklo na neplodné snaze ustřílet Němce v naprosto suverénních domech. Pavlov tak musel sestavit monstrózní Fire Group, aby alespoň na chvíli demoralizoval obránce v opevněné bytovce a nato se pomalu ale jistě vydal na přímo kolem minových polí přes ulici, bráněn jen vysokou morálkou svých spolubojovníků. Šlo to pomalu, ale šlo. Aktivita obránce rusáky maximálně zPINovala, zbytek útočníků pak začal obíhat průmyslové skladiště za mlékárnou a postupně se přibližoval. K tomu původně určená jednotka, která se celou hru plížila kanály samozřejmě těsně přes posledním přesunem zabloudila a vynořila se na druhé straně náměstí prakticky vedle Pavlovova domu. Zblízka pak již bylo zřejmé, co jsme tušili od začátku. Mlíkárna je samozřejmě prvotřídně opevněna a ze severní strany se do ní začali stahovat další německé jednotky. Naděje ležela v ženistech s výbušninami v brašničkách. Minomet vypálil dýmovnice, aby je schoval v oblacích kouře, nicméně Němcům se podařilo propojit přesunem jedné jednotky stacky ve dvou budovách do FG o síle 36+4, což i přes sociální hod, který z toho udělal bouhý 1MC, stačilo na to, aby DC vyklouzlo z rukou a tím se přesunula pozornost na ženisty druhé. Ti již nečelili takové hrozbě otravy olovem jako přechozí nešťastníci, nicméně i tak po nich něco vletělo, což sice zkušeně vykryli hozenýma dvěma jedničkama, nicméně v následném Heat of Battle hodu padly zase krásné dvě šestky, takže výbušniny nevýbušniny, jednotka se zberserkovala a vydala se roztřískat nějaké pitomce na druhé straně skladiště. Trapné pokusy rozstřílet se zbývajícími jednotkami dobře opevněné Němce samozřejmě byly odsouzeny k neúspěchu, takže po historii nacisté zvítězili.

Vložený obrázek

Při zpětném průzkumu tohoto scénáře si myslím, že navzdory tomu, že statistiky na ASL Scenario Archive zde značně jdou ve prospěch Němcům, tak Sověti rozhodně zde nejsou beznadějní. Dle zápisů z hraní hodně útoků pokořilo naběhnutí do minových polí či spuštění palby německého HMG s ROF 3. Minová pole jsou na takto malém scénáři skutečně za trest a to i vzhledem k tomu, že díky strašnému terénu (vstup do Gutted Building 3 MF, celá mapa pokrytá Debrisem za minimálně 2MF, Rubble střídá Rubble) se nevyplácí moc pracovat s průzkumnými jednotkami a zkrátka bez přiřazeného Leadera se nikam moc nedostanete. Většina pohybů je pak trapný Assault Movement, před kterým se dá docela v klidu ustupovat. Nicméně pořád mají Rusové zde Hero Leadera, což znamená negativní modifikátor pro celou FG; mají minomet, kterým mohou odpalovat dýmovnice (moje chyba, že jsem to provedl až v posledním kole, protože jsem byl líný se s mortarem přemisťovat) a mají majoritu jednotek s morálkou 8, takže si mohou dovolit i celkem odvážné tahy. Urbanistický terén pak sice obránci pomáhá, ale funguje dvousečně v tom, že se v něm dobře umisťují DCčka. Ideální prolomení tohoto puzzle takto zpětně vidím v průlomu skrze linie prostřednictvím silné FG, dýmovnicí krýt jednotky, které onoho průlomu využijí a jakmile se dostanete do Adjanced baráků, máte higher ground, protože Německé jednotky nemají vaši potenci a není jich zrovna moc. Tolik k teorii. V praxi jsem teda dostal na prdel no. Tak příště.

Přiložený soubor (y)

Máme jídlo na 1,3 dne, uklidňuje paniku státní správa rezerv

zgrywus

zgrywus

Report super, jen dumám nad tím, co znamená suverénní dům.
arigata-meiwaku(jap) – laskavost, kterou vám někdo prokáže, o kterou jste se ale vůbec neprosili, snažili jste se jí vyhnout, ale dotyčný si to nedal vymluvit a pak to celé dopadlo špatně, vy jste z toho měli jen patálii, ale nakonec vás etiketa donutila k tomu, abyste dotyčnému ještě poděkovali

Lomikar

jo, mně tam trochu už docházela slova. Chtěl jsem nějak pojmenovat typ dobře postavenýho baráku, kterej suverénně ustojí kdejakou nepřátelskou vylomeninu, aniž by to v něm ukrytým mužům počechralo ofinu. Něco takovýho asi :)

Vložený obrázek
Máme jídlo na 1,3 dne, uklidňuje paniku státní správa rezerv

Mirek

Opět se jednalo o scénář, kde má útočník hafo možností, jak se dobývání mlékárny zhostí. Avšak ani obránce nepřijde zkrátka. K pevně danému OB mi hod kostkou přihrál ještě dvě šestková minová pole, která se k obranným scénářům, jako je tento, hodí. Lomikar se projevil jako nekompromisní minesweeper a všechna až na jedno (poněkud nešikovně umístěné) je odhalil, i když některá s přispěním proradného civilního obyvatelstva. Člověk jim nacpává břicha prémiovou stravou z Říše a oni se takhle odmění. To mě dost naprdlo, těšil jsem se na efektní explozi. Nakonec to ani tolik nevadilo, miny je lépe obejít, což v Stalingradských sutinách není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Další lahůdkou, která nahrává obránci, je příchod posil ze dvou přiléhajících stran mapy, čímž mohou rudoarmějcům nehezky vpadnout do zad. Rus tak musí vyhradit některé z jednotek na bránění již dobytých objektů. Na jednu takovou barabiznu lze dokonce vtrhnout v advance fázi z offboardu, což vezmeme-li v potaz, že příchozí německé posily budou mít concealment, může být pěkná prasárna.

Když se Lomikarovo vojáci plížili kanalizací, neuvědomil jsem si, že jeden ze vstupů je hned vedle mlékárny a hlídá ho pouze jeden 7-0 leader. Celý týden jsem z toho nespal. Naštěstí kluci na poslední křižovatce špatně, co to plácám... vlastně správně!, odbočili.

Samotný závěr byl dramatičtější než jsem plánoval, budovy a prostor ze zadní strany mlékárny jsem neměl moc pokrytý. Válečné štěstí však stálo na mé straně. S tím, že v Lomikarově příspěvku zmíněná, mohutná firegroup útočící ženisty zastaví jsem počítal, zberserkovaná četa byla ovšem příjemný bonus. I přesto o výsledku střetnutí rozhodl poslední hod na moral check, který určil, zda bude mít kdo držet provizorně opevněné přízemí mlékárny, nebo zda do něj Rudá armáda bude moci vítězoslavně napochodovat.

Byla to sranda.

Tento příspěvek byl upraven od Mirek: 29 únor 2020 - 09:53

1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních uživatelů