Přejít na obsah

Naposledy vložené příspěvky

Cave Evil : Novinky : Mini rozsirebi pro CE a Warcults

Lomikar,  [11:39:56 | 19. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Everdell: Spirecrest a Bellfaire

devilfiend,  [8:41:54 | 19. Zář 2019]

Ostatní pokec : Film : Videl som a doporucujem

falco,  [22:04:01 | 18. Zář 2019]

Blood Bowl (2016 edition) : Novinky : Aktuality nejen z pražského Blood Bowlu

Marvin,  [15:07:33 | 18. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Aeon Trespass: Odyssey

Atterdag,  [14:32:23 | 18. Zář 2019]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Co vas pobavilo

Lomikar,  [14:25:52 | 18. Zář 2019]

Ostatní pokec : Hudba : Koncerty a hudební události

Lolo,  [12:32:03 | 18. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : District 9

Citron,  [11:44:49 | 18. Zář 2019]

Cave Evil : Překlady : Česká verze - ofiko

Lord Pupek,  [11:14:46 | 18. Zář 2019]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Vysvětlujeme vtipy

Citron,  [10:16:33 | 18. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Vaše poslední úlovky (deskové hry)

Lumirius,  [9:55:50 | 18. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Cryptic Explorers

Lolo,  [17:12:51 | 17. Zář 2019]

Detective: City of Angels : Novinky : rozšíření

DUBíno,  [15:55:40 | 17. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Soutěže : Hra roku 2019 - finálové kolo

Lomikar,  [15:33:06 | 17. Zář 2019]

Velké herní události : Skrotená Hora 2019 : Skrotena Hora 9 - Jesen 2019 - 14.-17.11.2019

maw2,  [12:59:23 | 17. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Videonovinky ze světa deskových her : Hrad Hier

dufus,  [9:19:00 | 16. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Soutěže : Hra roku 2018 - nominace

chocolate,  [19:15:47 | 15. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Unbroken: a solo game of survival and revenge

endymion,  [6:13:03 | 14. Zář 2019]

Yedo : Novinky : Deluxe verze Kickstarer od NSKN

icebear,  [17:04:45 | 13. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Philosophia

Citron,  [16:25:44 | 13. Zář 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Deskovky v Dobrém ránu na ČT

eyron,  [10:07:02 | 13. Zář 2019]

Rising Sun

8  2  0.0
Modul ASL pro boje v Pacifiku-čínská a japonská armáda a U.S.Marines 29 příspěvky · 5 témata · 0 články · 0 soubory · 11 obrázky · 0 odkazy

Grabbing Gavutu - seriál na pokračování

grabbing gavutu asl rising sun PTO vylodění jeskyně auau

• Nemůžete odpovídat na toto téma
7 odpovědí

Lomikar

S Mirkem jsme se rozhodli, že někdo v týhle malý zaprášený zemičce s tím začít musí, takže jsme vytáhli na stůl HASL scénář s Rising Sun, obsahující jak kompletní vylodění, tak ony proklaté jeskyně. Vymezili jsme si dva týdny na studium pravidel, já to protáhl na týdny tři a chtěl jsem na čtvrtý, ale byl jsem naštěstí přeargumentován, takže máme za sebou první dvě kola.

Grabbin Gavutu je desetikolový scénář, jež se odehrává na skutečné mapě onoho ostrova, který je osazen množstvím zákopů, pillboxů a jeskynní. Dominuje mu tříúrovňový kopec s vodní nádrží na svém vrcholku. Pod ním roste pár palem, nevelká džungle a to všechno zakončují nevelké doky a dílny u jejichž mol parkovaly japonské hydroplány. Japonská posádka sice není kdovíjak nepočetná, nicméně jen v pár případech se jedná o zkušené vojáky, zbytek byl zejména technický personál natahaný z okupovaných zemí, zejména Korei. Obrana ostrova tedy stojí zejména na dobrém využívání mnoha opevnění, stejně jako .50 HMG a jednoho 70mm pěchotního děla.

Americká marína zde ještě nedosahuje schopností, jimiž se proslavila v historických análech, koneckonců píše se teprve rok 1942. 5-5-8 jednotek však na ostrov přistává celých 24 kusů a k tomu ještě 10 crews, nemálo leaderů a nějaká ta technika, hlavně ve formě lehkých kulometů a 3 60mm minometů. Námořníci k ostrovu doplouvají na neozbrojených výsadkových člunech, a to ve třech vlnách, v 1., 2. a 3. kole. Přímá cesta na ostrov pak trvá nejméně kola dvě. Do karet jim hraje i automatická letecká podpora ve formě 3 ér i s bombami, které přiletí v 1. a 6. kole. Úkolem maríny je obsadit veškeré budovy na herní mapě, což přeloženo do reality znamená hlavně obsadit onu budovu vodárny na kopci.

Výsadek na ostrov Gavutu a sousední, mostem propojený ostrov Tamambugu byly prologem útoku na Guadalcanal a díky němu se jedná a zapomenutější bitvy, které však byly patřičně zuřivé. Japonci bojovali oproti přesile více než 3:1 a z 886 jich bylo v boji zabito 863. Zajato bylo pouze 20 mužů a všechno to byla korejská námezdní síla, která považovala nějaký kodex bushido za trendy věc pro děcka, která určitě časem odezní.

Vložený obrázek

Během prvního kola jsem odeslal svojí úvodní čtveřici výsadkových člunů směrem k ostrovu, užívaje si chvíle volna, protože dle SSR nesměl Japonec střílet až do svého 2. kola. Zato já už mohl zaplevelit nebesa svými bombami obtěžkanými letouny. Ze začátku bohužel není kdovíjaká pravděpodobnost, že letouny něco uvidí, neřku-li trefí. Valná většina Japonců se skrývala HIPnutá, či v opevněních, které jsou HIP automaticky. Zamířil jsem dvěma letadly na doky a jedním do lesa, prolezlého foxholami. Útok na doky mi přišel zásadní mimojiné i z důvodu, že při úspěšném dopadu bomby by místní budovy ("huts") mohly jít k zemi a mně by to ubralo na starostech ohledně jejich obsazování. Piloti letadel byly výborně vyspaní a dvě ze tří letadel (TH DR 3 a 5) hodily bomby přesně tam, kam bylo ukázáno. Akorát ty roznětky stály nějak za hovno. V lese to asi nebouchlo vůbec, protože tam si toho nikdo nevšiml a v docích spadla nevybuchnuvší bomba tak leda jednomu leaderovi do ešusu s obědem, protože jediné co se stalo bylo, že se přeformátoval z 8+1 na parádních 7+2. Takový vůdci dělají rally železnou trubkou vám povídám.

K prvnímu přistání na ostrově jsem zvolil odvážnou metodu vyložit jeden člun na nejsevernější výspě ostrova u doků, dva zaparkovat přímo u mola, na než vyskáčou moji borci a jedny odvážlivce jsem vysypal na východní pláž do stínu palem, přímo před nepřátelské zákopy. Jakmile z výsadkových lodí vylezl poslední muž, z oken blízkých dílen se zableskly první hlavně. Jak praví pravidla výsadku, první kolo se zkrátka není jak bránit, takže se jen spoléhá na morálku vašich borců. Někteří šli k zemi ihned, u mnoha to odnesl hlavně velitel čety. Několik demoralizovaných Američanů se vrhalo zpátky do mělkých vod oceánu. Naprostá katastrofa nastala u výsadku jižního mola, kde po vyskákání dvou squadů a jedné crew na pevnou zem se od vodárny na kopci ozvalo vzdálené "plop" a než se stačil kdokoli rozkoukat, protipěchotní střela rozpůlila velitele těchto jednotek vejpůl. Automaticky demoralizovaný zbytek osazenstva v hrůze seskákal z mola zpět do moře a nyní ve vlnách čeká, až ho někdo rozstřílí do hoven. Nejúspěšněji dopadl zatím nejjižnější stack, jež byl vyložený na pláži vedle palem, skrz které na něj není vidět z kopce. Ten ustál několikanásobnou palbu japonských elitních jednotek (mariňáci na pláži při vyloďování se stávají automatickými fanatiky) a již stihl opětovat střelbu. Stejně tak další přeživší spojenecké síly v docích, které tak zahnaly první vlnu obránců do zadnějších pozic a chystají se pomalu vydat kupředu. K ostrovu mezitím míří druhá vlna spojeneckých sil.

Zůstaňte s námi

Přiložený soubor (y)

Tento příspěvek byl upraven od Lomikar: 26 červenec 2019 - 10:17

Smrt pragmatismu. Všechnu moc imaginaci.

eyron

To je taková krása!
Nepotěší, neurazí...

Lomikar

krása to teprve bude až se to všechno vylodí. Gavutu je rekord z pohledu toho, kolik narvat sil do omezenýho prostoru. Tento scénář má 146 žetonů a herní plochu menší než půlka klasické mapy. Ono se počítá teda s tím, že při vyloďování může zemřít až 50% sil útočníka. Dost tomu napomáhá i to, že první tři kola má Američan SAN na 6, takže jsem ho hodil asi jedenáctkrát pochopitelně, protože palba do vylodivšího se stacku (který nelze rozdělit, jednotky musej z lodi ASAP jakmile přistane) znamená, že při trefě musí spojenec naházet 4xMC (obvyklý stack je leader + 2x squad + crew). Z toho krtkova dortu, na kterej budu muset vylézt každopádně radost nemám, protože jak si lze všimnout je celej holej a někde na něm se skrývá 8 fakin vstupů do jeskyní. Pillboxy budou patrně ukryté v džungli, jinak bych je už viděl.

Bifi

Bifi

Jaskyne si ešte z mora nezahliadol? Ak nie, tak ich asi má Mirek poschovávané na opačnej strane (?).
Alebo nemáš LOS? (Z takého hexu 4108 by sa už možno niečo dalo zahliadnuť.)

My sme jaskyne hrali s Gašparom len raz, jeden z March Madness scenario packov mal ETO scenár s utečenými strážami ukrajinského koncentráku, ktorí sa skryli v kameňolome.

Tie éra nie sú inak riskantné? Nemohol by Japonec pri tvojom failnutom Sighting Checku (12+) bombardovať tvoje člny?
„Desivá tiaž noci, len na okamih chabo zahnaná, nástojčivo, s neodvratnou silou, nastoľuje poznove vládu.“

- Auguste Rodin, Katedrály Francúzska

Lomikar

Tyhle čluny nemaj CE posádku (nejsou to rafty, ale LC, ty fungujou docela jinak), takže myslím, že ne. Na podmínky odhalení jeskyní se ještě podívám, zatím si myslím, že bych je ještě vidět neměl.
Letadla všechny Sightning Checky dala, akorát při dopadu to nic neudělalo. Bombardovat čluny myslíš čím? Ono dělo a HMG na kopci si spočítalo, že je pro ně lepší se držet ve skrytu do doby než vyskáčou jednotky ze člunů, protože jsou to podstatně lepší cíle. Vezmeš-li v úvahu, že mají-li TH číslo 6, LC jsou in motion a ROF japonského děla je 1, tak při SAN 6 je možná fakt lepší počkat. Což se ve výsledku vyplatilo, viz rozbití celého stacku na jižním molu.

Lomikar

jo a připomínám, že Japonec má v tomto scénáři zakázanou palbu až do svého druhého kola

Bifi

Bifi

Bombardovať/MG-čkami ostreľovať člny som myslel práve lietadlami. Pri modifikovanom TC 12+ preberá lietadlo tvoj súper a robí ním útok on (Mistaken Attack), vrátane zhodenia bômb. Keďže concealed cieľ v džungli bude mať tak +5, tak je to už celkom riziko.

Vyloďovanie ani parašutistov som ešte nehral, znie to super! (Raz som tuším hral klzáky a AA fire.)
„Desivá tiaž noci, len na okamih chabo zahnaná, nástojčivo, s neodvratnou silou, nastoľuje poznove vládu.“

- Auguste Rodin, Katedrály Francúzska

Lomikar

V minulém díle jste viděli: "Chlapi na tohle budeme mít jen jednu šanci!" "Mám tě rád tati." "Tady na tý fotce je moje holka. Hezká viď? Až se vrátím z války, tak se budeme brát." "Vždycky si byl jen zbytečná zátěž u nohy a nic si nedokázal!" "Jednou všem ukážeš, že si více, než si kdy oni mysleli." "Obrana by měla být slabá." "Do lodí makám, makám, makám!"

Vložený obrázek

Minule jsme se rozloučili v zásadě iniciačním vyloděním první ze tří vln, která nastala v nejsevernější části ostrova, který proráží moře betonovými moly přilehlými k japonským skladištím a dílnám, sporadicky okupovaným slabou obranou, vesměs Korejci na nucených pracích. Došlo k prvním ztrátám, hlavně co s týče mariňáckých velitelů. A několik zářezů si hned připsalo japonské sedmdesátimilimetrové dělo dlící na vrcholku kopce. Ten také bylo pro Američany záhodno dobýt, respektive kamennou budovu vodárny, jež na něm dlela. Vzhledem k tomu, že kopec je téměř holý a prorostlý japonskými jeskyněmi, výšlap rozhodně nebude žádný turismus.

Vložený obrázek
[img][URL=http://imgWorld.cz/][IMG]http://imgWorld.cz/s3/wte5OO4k9X.jpg[/IMG][/URL][/img]

V nějakém třetím kole jsem ve hře za Američany začal proklínat svůj plán nasunout první vlnu jednotek do oněch severních domků, protože nejen, že ty se překvapivě úspěšně bránily a i ty připitomnělé japícké conscripty rozdávaly peklo za každý metr, ale hlavně pro to, že toto území se perfektně vyjímalo před hledím těžkého kulometu i děla, jež se tetelily na vrcholku hory. Z čerstvě ukořistěných lokací se tak mariňáci pod usilovnou palbou vraceli často zpátky do moře, mnohdy ještě oslabeni o pár mužů. Význačnou katastrofou byl nápad vyloďování na naprosto nekrytém molu, které pochopitelně končilo neorganizovanými seskoky mužů zpět do vln. Druhá vlna výsadku (s podstatně masivnějším obsahem) tedy plula ke zdánlivě nejočekávanějšímu místu pro vylodění, tedy východní pláži.

Tři z vyloďovacích člunů druhé vlny shodily rampu na horký písek a prozatím bez odporu počaly vysílat opatrné muže na pláž. Ti měli kliku, protože pozornost sil na kopci byla upnutá stále k molům, kam jsem ještě vylodil 2 čluny další, tentokrát naložené šedesátimilimetrovými minomety. Jasně, zní to jako risk, ale když se podíváte na mapu Gavuta a začnete přemýšlet kam smysluplně postavit minomet s dostřelem minimálně 3, tak mi pak oznamte prosím, co jste vymysleli. Každopádně situaci rozhodně nepomohlo ani to, že jeden ze člunů se těsně před cílovým molem zasekl o korálový útes, takže z loďky se padalo rovnou do laškovných vlnek, co si hrály s odlesky slunce. Severní výsadek mezitím pokračoval v postupu dílnami rychlostí co krok, to 130 vystřelených nábojů.

Vložený obrázek

V okamžik přistání prvních člunů třetího výsadku na východní pláž (přičemž zbylé jsem nechal ještě plout na oceánu v troufalé snaze obeplout kopec a zaútočit zezadu) již byly stavby na severním výběžku téměř všechny dobyté, zbýval jen jeden kumbál, ze kterého se musely vymlátit pochroumané zbytky japonské obrany. I přes jejich nedostatečnost se ukázaly být schopnějšími než vytrénovaní američtí mariňáci a dotáhly celou taškařici až na dvoukolové melee, kam obě strany průběžně doposílaly další síly. Naštěstí pomohla přesná palba Japonců do jednoho z mých stacků s takovou vehemencí, že se jedna z jednotek v něm ještě více zelitnila a ještě z nich vystoupil lidový hrdina. Tahle banda chuligánů si pak čistila před sebou cestu se znovunalezeným sebevědomím.

Co se týče východní situace u plážového výsadku, klidně se přiznám, že bych rád zůstal na těch plážích až do konce. Vyloženě jsem se bál udělat ten první krok a poslat do vnitrozemí první průzkumníky. Právem. Jakmile se pokusil jeden z halfsquadů obsadit opuštěný zákop nad pláží, z přilehlé džungle začal neúprosně štěkat japonský padesátikalibr z dobře ukrytého bunkru. V takové blízkosti samozřejmě sebral všem jednotkám jakoukoli chuť do další akce, takže se vrátily zpět na pláž, lízat si rány. Provařený covered arch tohoto bunkru tak nutil vymyslet zcela novou cestu a vzhledem k časovému presu (né, nemám ještě dobývání tříúrovňových kopců s osmi jeskyněma, třema pillboxama a bez jakéhokoli krycího terénu tolik nastudovaný, abych správně odhadl, kdy je třeba makat a kdy mohu jít v poklidu) jsem se rozhodl poriskovat nejlepší leadery a zkusit, nakolik má Japonec pokrytý killing ground na severním úpatí kopce. Inu, dobře ho měl pokrytý, po pár krocích se dříve elitní námořníci vraceli zpátky na pláž jak zpráskaný psi.

Vložený obrázek

Když už jsem tedy zaměstnal japonskou obranu na většině jejích pozic, říkal jsem si, že možná nastal moment obsadit prázdné zákopy, vedoucí k západní straně ostrova a skrze ně dolézt do vnitrozemního lesa. Tím jsem probudil další pillbox v přesném očekávání tohoto tahu. Američani byli tak zastaveni palbou se všech útočících stran a choulili se u břehů oceánu, aby pak zahájili útok způsobem, který Japonci pravděpodobně neočekávali.

Vložený obrázek

Totiž odhalením všech pillboxů byly zároveň zveřejněny i jejich covered archy, které šlo bezproblémově podejít skrze pláže (které jsou na úrovni -1, takže v blindhexu), čímž prakticky přestaly být rizikem. Obzvláště poté, co střelce s padesátikalibrem sejmul sniper  (SAN 6 pálilo téměř častěji než samotní mariňáci). Tato vlna obrany se tedy dala obejít, přičemž obrana pillboxů se zase mohla vrátit skrze tunely do jeskyní dle toho, kde je jich nejvíce třeba. Bohužel nastala druhá, Japonci neočekávaná věc a to vylodění jedné z lodí na jižní straně ostrova. To je sice z hlediska výsadku enormně riskantní (moře tam není shallow a pláže sousedí přímo s horou, takže se na nich nedá ukrýt v blind hexu), ale při postupném odhalování jeskyní jsem začal zkrátka podezírat Japonce, že si tam nepostavili žádnou obranu. A měl jsem pravdu. K dovršení veškeré smůly jeden z mých na mole umístěných minometů trefil na první dorou dýmovnicí přímo vrchol hory, takže střelba z děla se stala prakticky zbytečnou. Zatímco můj jižní výsadek téměř bez ztráty kytičky vylezl až na kopec, na všech ostatních frontách začali Japonci rozdávat poslední zoufalý rachot. Běžícího nebožáka s aktivovaným DC v lese jsme ještě stihli rozstřílet, zabití dvou celých jednotek mariňáků japonským HS na hod 4/-1 už ne. Jakmile Američané atakovaly budovu vodárny, nastal nevyrovaný a krutý souboj, ve kterém moje převaha 4:1 (s -2 leaderem) jasně říkala, že stačí nehodit na dvou kostkách 12 a je to moje. Mno co myslíte, že jsem hodil. Nicméně prodloužení hry o jedno celé další kolo vlastně jen uzavřelo životní strádání většiny japonské obrany, která i přes tu nejagresivnější snahu byla v zásadě přečíslena. Nemluvě ještě o tom, že jsem tak získal možnost na ně hodit ještě tři bomby z letadel. Celkové americké ztráty tak dělaly 28%, zatímco japonské 80% a marína zvítězila v sedmém kole z deseti

Vložený obrázek

Grabbing Gavutu je vysoká škola ASL a zatím nejnáročnější scénář, který jsem hrál. Ovšem zejména pro Japonce. Jejich hráč musí mít obranu promyšlenou do toho nejposlednějšího hexu, protože jediné, co jej drží na onom kopci je obrovská hromada opevnění. Jakmile to selže, samotné jednotky (conscripty, 2nd lines a na to dohlížející 3 eliťáci) nejsou k ničemu. Mirkovi imo selhalo umístění pillboxů, které se po odhalení staly naprosto bezzubé, protože je šlo obejít skrze ony pláže. Navíc je odhalil už na moje průzkumné jednotky, takže ani neudělal s nimi větší škody. A pochopitelně chybou bylo neopevnit si jižní stranu kopce. Jakýkoli nepokrytý hex zde umožňuje rapidní posun Spojenců k cíli a na takto malé mapě je to dost podstatné. Zjistili jsem, že palba na připlouvající čluny je v zásadě zbytečná (SW a Small Arms jim neublíží, protože jsou příliš vysoké a dělo má stejně TH na nějakém 8/+4).

Vložený obrázek

Američan to má ve výsadku opět jednoduchý, pracuje s tím, co se mu podaří dostat na pláže a dál. Taktika se dělá víceméně za postupu, del toho, jaké se vám podaří vytvořit bojové skupiny z přeživších. Následně se mi vyplatilo vždy nejdříve vysílat průzkumníky (jednotky, které se na pláži nechaly rozstřelit na HS, se tak dobrovolně hlásily), protože tady můžete každou chvíli na něco šlápnout. Množství leaderů pak umožňuje využít proražení japonské linie k rapidnímu překvapivému přesunu kupředu a tedy nutnosti pro Japonce přeformátovat obranu.
Doporučím všem zájemcům o scénář s jeskyněmi a vyloďováním (které mi všehovšudy přijde pravidlově náročnější). Má to dost koule a je to o nervy. Akorát je třeba dobře si nastudovat všechny herní možnosti, které mohou během scénáře nastat a to hlavně z hlediska obránce, aby nebyl pak překvapen v průběhu hry.

Vložený obrázek

Vložený obrázek

1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních uživatelů