Přejít na obsah

Naposledy vložené příspěvky

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Co vas pobavilo

Bifi,  [16:57:36 | 22. Kvě 2019]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Kickstarter - převzít poškozené nebo nepřevzít

devilfiend,  [15:45:28 | 22. Kvě 2019]

War of the Ring (second edition) : Úpravy komponent : Väčšia mapa pre epické hranie - "kickstarter"

pecovarhy,  [14:49:52 | 22. Kvě 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Siege Storm

Para99,  [17:51:32 | 21. Kvě 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Vaše poslední úlovky (deskové hry)

eklp,  [14:25:06 | 21. Kvě 2019]

Blood Bowl (2016 edition) : Novinky : Chaos League - 6. ročník

brtstvo,  [9:29:47 | 21. Kvě 2019]

Velké herní události : Skrotená Hora 2019 : Skrotena Hora 8 - Jar 2019 - 23.-26.5.2019

fuchso,  [10:37:54 | 20. Kvě 2019]

Wildlands : Dojmy : Doj mi

paladin91,  [7:44:56 | 20. Kvě 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Space Race: The Board Game (Kickstarter)

waczko,  [19:35:16 | 19. Kvě 2019]

Ostatní pokec : Hudba : Black metal

sydo,  [14:43:17 | 18. Kvě 2019]

DreadBall – The Futuristic Sports Game : Kompost : Prodej teamu

falco,  [17:50:06 | 17. Kvě 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Kingdom Rush: Rift In Time

yarin,  [15:08:57 | 16. Kvě 2019]

Ostatní pokec : Hudba : Koncerty a hudební události

sydo,  [13:31:33 | 16. Kvě 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Bloodborne: The Board Game

alucard,  [18:02:48 | 15. Kvě 2019]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Vtipy

Wolfhound,  [17:30:51 | 15. Kvě 2019]

Rising Sun

8  2  0.0
Modul ASL pro boje v Pacifiku-čínská a japonská armáda a U.S.Marines 21 příspěvky · 4 témata · 0 články · 0 soubory · 11 obrázky · 0 odkazy

ASL 73 - Hell or high water (Za každou cenu)

ASL PTO vylodění Rising sun Heavy surf


  • Nemůžete odpovídat na toto téma
Žádné odpovědi

#1
Mirek

V rámci tradičních ASL pondělků jsme si s Lomikarem vzali na paškál scénář Hell or high water pojednávající o operaci Cherryblossom, jejíž cílem bylo zajistit předmostí na ostrově Boungainville, jednom z Šalamounových ostrovů. Cherryblossom byla jedna z mnoha operací v rámci operace Cartwheel, jejíž cílem bylo osvobození Pacifiku od Japonské nadvlády. Celé je to hezky popsáno na wikipedii https://en.wikipedia...nville_Campaign. Jedná se tedy o námořní vylodění navíc komplikované nepříznivým počasím (rozbouřené moře), které má za následek zaplavování a topení lodí a jejích posádek. Cílem Japonců je mít na konci scénáře firepower na hexy oceánu větší než, tuším, 20, přičemž toto číslo se zvyšuje o jedna za každé americké družstvo, které není na pláži.

1.11.1943
Voda a sůl

Při výstřelu baterie na palubě Sigourney měl mariňák Parker pocit, jako by celá loď na okamžik nadskočila. Již hodinu zasypávala děla podpůrných křižníků ostrov Boungainville granáty. Ostrov, na jehož plážích za chvíli přistanou, byl na obzoru viditelný pouze jako nejasná zelená čára. To se brzy změní. Parker přelétl pohledem invazní flotilu a zapálil si další cigaretu. Kdyby to viděla jeho matka, jistě by se dočkal obsáhlé přednášky o vlivu kouření na zdraví, ale čert to vem, podle toho, co říkali ostřílení rekové, kteří již za s sebou měli minimálně jedno vylodění, můžu dneska dost dobře chcípnout. Z myšlenek ho vytrhl hvizd píšťalky. Je to tady, kurva.
Vojáci jako opice sešplhali po sítích do invazních člunů LCT. Tohle šlo dobře, tohle měli nacvičené.
Čluny odrazily od lodí a utvořily dvě liniové formace a bojujíc se silnými vlnami zamířily k pobřeží. Nad hlavami jim prolétla letadla P-51 Mustang a o chvíli později zasypala odhalená japonská postavení střelami a pumami.
Kolem LCT se začali zvedat gejzíry vody. I přes to, že to přes hluk motoru a vln nebylo možné, měl Parker pocit, že slyší křik raněných poté, co v jednom z člunů vybuchl minometný granát. Zleva zahlédl záblesk doprovázený hlasitým třeskem. LCT na levoboku zahalil hustý dým. Ti prašivý šikmovoký tam maj dělo.

Silný vítr vál od oceánu a hnal proti ostrovu jednu vlnu za druhou, jako by jej chtěl smést z povrchu zemského. LCT poskakovaly na vlnách jako skořápky a kormidelníci měli co dělat, aby jakž takž udrželi formaci. Parker zvracel.

Se zkracující se vzdáleností od pobřeží palba houstla. Jeden z kormidelníků špatně odhadl přicházející vlnu a člun byl i s pěšáky zaplaven vodou a pomalu se převrátil na bok, aby o chvíli později zmizel pod hladinou. Pro tyhle mariňáky boj o Boungainville skončil. Jiný LCT se dostal pod palbu děla a po několika zásazích se nebezpečně nahnul na bok a začal nabírat stále větší množství vody. Vojáci se s klením vrhali přes bok plavidla, do rozbouřené vody, kde je nemilosrdně kosila japonská palba.
Opět na scénu s řevem přilétá letka dvou P-51 a vrhá se, jak hejno sršňů, na Japonce. Jeden z pilotů si bere na mušku skupinu Japonců přesouvajících se po pláži. Kulky bičují písek, který se brzy mísí s krví obránců. Další z letců napadá minometné postavení na pláži, a vrhá na něj bombu. Ta ovšem žádné škody nenadělala, neboť roznětka z neznámých důvodů selhala. Jediné škody, které puma napáchala, bylo, že přivalila neopatrného Japonce. Ostatní letci marně pátrají po nějakém cíli a frustrovaně nazdařbůh skrápějí neprostupnou džungli.

Písek a krev

První vlna LCT přistává na pláži a vzduchem se nese bojový pokřik vyloďujících se mariňáků. Vojáci se jen s obtížemi probíjejí metr za metrem vražednou palbou. („Neležte tady jak kačeny a hněte sebou, dopředu kurva!“) S pomocí plamenometů se několika družstvům na levém křídle daří prolomit obranu a zahnat na útěk skupinu Japonců, čímž se jim otvírá přístup do vnitrozemí.
Skupina vedená seržantem Morrisonem je pověřena pronásledováním ustupujících Japonců. Vojáci se právě prodírali vysokými travinami (kunai), když tu náhle stopař jednotky sykl: „Bunkr, 9 hodin!.“. Celá jednotka jde okamžitě k zemi. „Prázdnej“ hlásí po chvíli, „je tam jenom kulomet, Japonce nevidím“ („Kokoti“ komentoval tuto příhodu později jeden z vojáků, za souhlasného přitakávání kamarádů. „Ten bunkr vyděsil dobrou polovinu jednotky“). Muži se s úlevou zvedají a dále postupují k původnímu cíli. Voják s plamenometem se tiskne ke stěně bunkru a blíží se ke střílně, jen aby zjistil, že při vylodění došlo ke kontaminaci paliva mořskou vodou. Pohodová likvidace se mění v zuřivý boj muže proti muži, který končí vítězně pro hvězdy a pruhy.

V prostřední části mysu Torakyna dochází k průniku do vnitrozemí a snadnému obsazení 3 bunkrů. Osazenstvo jednoho z nich po krátké potyčce ustupuje dovedně skrytým tunelem.

Na jiných úsecích Američané nejsou tak úspěšní, a jsou dokonce nuceni k ústupu do moře, pouze neustále další a další připlouvající jednotky zabraňují vypuknutí paniky a zhroucení útoku. Je podniknut pokus zlikvidovat posádku odhaleného bunkru útokem na blízko, avšak ten není úspěšný. V několika zákopech dochází k zuřivému boji na blízko. Do všeobecného chaosu přispívá z pravé strany kulomet v jednom z bunkrů, který způsobuje jednotkám na pláži nemalé ztráty.

Zelené peklo

Po dobytí severního úseku Torakynského mysu zahájili Američané postup všudypřítomnými travinami na jih. Nervy vojáků byly napjaté k prasknutí, několik vojáků málem dostalo infarkt poté co se před nimi vzneslo hejno vyplašených ptáků. Jiné, severněji postupující družstvo takové štěstí nemělo, neboť vyplašilo Japonce, který se náhle vymrštil před jedním z mužů a s vřískotem se na něj vrhl. Překvapený voják se zmohl pouze na žbleptnutí „What the jap“, než byl, se zručností řeznického mistra, přisluhovačem vycházejícího slunce naporcován. Japončík byl za své umění náležitě rozstřílen.

Postup jednotek se opět zastavil poté, co dorazili k asi 150 metrů širokému prostranství posetém krátery, které oddělovalo kunai od džungle. Velitel Japonců si byl taktické důležitosti tohoto místa vědom a umístil na okraj džungle japonskou obrannou linii. Po chvíli bezvýsledného ostřelování z obou stran si jeden z vojáků od námořní pěchoty všiml, že u pláže traviny téměř přiléhají k japonským zákopům. Za použití kouřové clony se několika skupinám vojáků podařilo překonat nekrytý prostor, dobýt přilehlé zákopy a ukončit neustávající boj muže proti muži, který v některých kráterech zuřil od počátku vylodění. Poté se vojáci začali plížit směrem k pěchotnímu dělu, které bylo stále funkční a ohrožovalo hladký průběh výsadkové operace.

Jejich postup neunikl japonskému veliteli a jeho mužům, kteří drželi pozice nějakých 100 metrů od nich. Národní hrdost mu nedovolila již dále nečinně přihlížet a tak se on i jeho muži s řevem Banzai! vyřítili ze zákopů s cílem opět zastavit postup Američanů. Jejich běh nedokázala zastavit ani zuřivá obranná střelba, inu zaměřit rychle se pohybující a díky maskování s džunglí na pozadí splývající vojáky není vůbec jednoduché. Šikmoocí tak svůj sprint přežili bez větších ztrát a nemilosrdně pobili americké družstvo.

Tento heroický čin žádné další Japonce neoslovil, a tak byli ze své pozice díky početní převaze mariňáků opět vytlačeni. Postup tak byl opět obnoven, jen aby a 50 metrů dále uvázl v neprostupné bažině, která chránila postavení japonského děla z boku. Opět hrozilo, že se americký postup zastaví, navíc na pozice jednoho z družstev začaly dopadat střely z minometu. Situaci zachránil seržant Will „Quickfeet“ Henderson, který bez dlouhého přemýšlení spustil, na první i druhý pohled šílenou, akci, která do dějin vstoupila jako „Boungainville mile sprint“. Se skupinkou nějakých dvaceti vojáků vyběhl z džungle vzdálené asi 250 metrů od bunkru, oběhl jezírko a po, nyní palbou nekryté, pláži sprintem překonal vzdálenost, která jeho muže dělila od bunkru. Japonská osádka byla jejich zjevením zcela zaskočena a zmohla se pouze na zmatenou střelbu, která Američany zpomalila, avšak nezastavila. Dobytí slabě chráněného bunkru pak již nebyl problém. S vypětím všech sil se Hendersonovy podařilo odrazit bezprostředně následující Japonský protiútok. S vyřazením Japonského děla obranyschopnost mysu Torakyna poklesla natolik, že již dále nepředstavovala větší nebezpečí pro zdárný úspěch vylodění. První část operace Cherryblossom byla v plném proudu...

Závěr
  • Podle reportů nic není ztraceno, i když se hráči za Američany utopí nebo mu zařve na pláži polovina sil, se kterými zahajuje hru. Tady jsem měl štěstí, ke dnu šly pouze asi dvě lodě z celkových jedenácti.
  • Invazní flotilu jsem rozdělil na 2 přibližně stejné skupiny. Jedna se vylodila přibližně ve středu, a druhá na severu. Počítal jsem s tím, že kvůli neprostupnému terénu sem Lomikar neumístí velké obranné síly, což se splnilo, ale trochu jsem podcenil náročnost terénu (samá bažina, kunai a džungle), takže jednotky, které se zde vylodily se za celou hru doplácali (pokud vůbec) zhruba do poloviny mapy.
  • 10-2 USA leader byl samozřejmě zastřelen sniperem po vylodění na pláž aniž by cokoli udělal.
  • Při čtení pravidel nám z toho šla hlava kolem, ale v praxi to tak zlé nebylo. Prostě tradiční ASL problém: pravidel mrtě, v praxi se použije jenom pár.
  • Celé to zabralo asi 6 nebo 7 sezení a, jak jinak, byla to sranda.

Přiložený soubor (y)1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních uživatelů