Přejít na obsah

Naposledy vložené příspěvky

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Siege Storm

Para99,  [17:51:32 | 21. Kvě 2019]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Co vas pobavilo

falco,  [16:47:33 | 21. Kvě 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Vaše poslední úlovky (deskové hry)

eklp,  [14:25:06 | 21. Kvě 2019]

Blood Bowl (2016 edition) : Novinky : Chaos League - 6. ročník

brtstvo,  [9:29:47 | 21. Kvě 2019]

Velké herní události : Skrotená Hora 2019 : Skrotena Hora 8 - Jar 2019 - 23.-26.5.2019

fuchso,  [10:37:54 | 20. Kvě 2019]

Wildlands : Dojmy : Doj mi

paladin91,  [7:44:56 | 20. Kvě 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Space Race: The Board Game (Kickstarter)

waczko,  [19:35:16 | 19. Kvě 2019]

Ostatní pokec : Hudba : Black metal

sydo,  [14:43:17 | 18. Kvě 2019]

DreadBall – The Futuristic Sports Game : Kompost : Prodej teamu

falco,  [17:50:06 | 17. Kvě 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Kingdom Rush: Rift In Time

yarin,  [15:08:57 | 16. Kvě 2019]

Ostatní pokec : Hudba : Koncerty a hudební události

sydo,  [13:31:33 | 16. Kvě 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Bloodborne: The Board Game

alucard,  [18:02:48 | 15. Kvě 2019]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Vtipy

Wolfhound,  [17:30:51 | 15. Kvě 2019]
Nejpropracovanější taktická hra z období WWII 1167 příspěvky · 99 témata · 14 články · 3 soubory · 0 obrázky · 0 odkazy

ASL / Čerstvo dohrané (mini-reporty)

ASL AAR

• Nemůžete odpovídat na toto téma
51 odpovědí

Bifi

Bifi

Tak sa ti podaril efekt nalákať moje tanky do lievika, kde ich mali skryté delá rozšupovať. Pekne.

K setupu: Tento scenár má vďaka SSR trocha zvláštny a komplikovaný setup. Explicitne hovorí, že sa Soviet rozkladá, akoby Nemec prichádzal z mimo mapy. To znamená, že každá jednotka (okrem dummy stackov) ešte získa otázniček. Bez ohľadu na to, či je v concealment teréne alebo nie. Ale je pravda, že Dummy Stack sa dá umiestniť len do concealment terénu, takže do rokliny nie. (Otázničkami v OoB sa dajú ešte "nafukovať" reálne stacky, BTW.) Concealment strácaš len do 16 hexov a len vlastnými akciami alebo ak sú jednotky zasiahnuté, takže mojím vstupom do mapy (alebo jednotkami, ktoré tam začínajú) concealment nestrácaš ani ak v open ground.

Zákopy/Foxholes uvidím ale až ten moment, keď mám LOS do daného hexu, s výnimkou ak nevidím ground level (napr. poza pahorok). Jednotky v ňom pritom ostávajú concealed. (Technicky sa to robí tak, že na concealed stack proste umiestniš Trench/Foxhole counter.) Keďže mám jednotky už na mape, toto by sa urobilo hneď ešte pred mojím prvým kolom.

Concealed stacky samozrejme vidím všetky, okrem HIP (ktoré boli u teba delá podľa štandardných pravidiel a protitankové skupiny). Jedinú ďalšiu neistotu teda tvoria Dummy stacky.

Moje jednotky vstupujú na plochu concealed. Tie, ktoré na nej začínajú, sú concealed, len ak sú mimo LOS alebo 17 a viac hexov vzdialené.

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 19 listopad 2018 - 12:01

„Desivá tiaž noci, len na okamih chabo zahnaná, nástojčivo, s neodvratnou silou, nastoľuje poznove vládu.“

- Auguste Rodin, Katedrály Francúzska

Gaspar

hej, ale potom fakt bolo jedno ci moje zakopy vidis, alebo nie. Ak by si videl ze mam concealnute nejake jednotky v open terene tak by ti bolo jasne ze v zakope na 99% budu.

...aj ked nedava mi to uplne zmysel. nevidis este zakop, ale vies ze tam niekde je ukryta jednotka. Logickejsie by bolo, ze ak je jednotka utajena v zakope objavi sa ako concealed na mape az v momente ked zbadas zakop (alebo foxhole)

Tento příspěvek byl upraven od Gaspar: 19 listopad 2018 - 12:15

TUBLA forever !

Bifi

Bifi

No hej, ale to koliduje s pravidlami pre HIP.

BTW pôvodne concealment v Squad Leaderovi tuším nebol. ASL viac-menej pokračuje v mainstreamovej tradícii dizajnu wargames a predpokladá perspektívu vševidiaceho boha. Ale má niekoľko zásadných inovácií.

Concealment bol jeden zo spôsobov, ako zvýšiť Fog of War (spolu s dummy stackmi), ale že by si hráči vzájomne nevideli skoro nič, to je skôr zriedkavé (ako napr. ten Biely kláštor). BTW jeden z dôležitých aspektov concealment je, že súper nevie, ktorá jednotka je kde a musí hádať, čo v stacku je. (Preto má zmysel nafukovať otáznikmi stacky, lebo súper nevie, ktorý z tých dvoch štvoržetónových stackov je guľometné hniezdo s lídrom.)

Samozrejme je rozdiel medzi HIP a concealment. Aj keď je HIP forma (podkategória) concealment, HIP je dodatočná výhoda (s potenciálom byť disbalancing) a je, s výnimkou diel, u ktorých je to všeobecné pravidlo, vždy definovaná v SSR. Naproti tomu je concealment všeobecná mechanika. Preto aj keď by bolo realistické, aby bola jednotka HIP, pravidlovo to tak byť nemusí. (Aj keď nápad, že sa jednotka objaví ako concealed spolu s Trench/Foxhole pri získaní LOS na hex, nie je zlý, je to obdoba dela zakopaného v open ground. Problémom je mobilita: HIP jednotky a delá sa obvykle nehýbu, concealed jednotky v zákopoch sa môžu chcieť presunúť. Asi by sa tým pádom jednotka objavila ako concealed (ako HIP), ale zákop nie, tak? To sme už blízko tej štandardnej situácii.)

Ak je jednotka HIP, je HIP (podľa bežných pravidiel) aj Trench/Foxhole. Ak získam na ten hex LOS, umiestni sa na plochu prázdny Trench/Foxhole, ale jednotka ostane HIP. BTW jeden zo zákerných trikov je mať HIP jednotku v tom istom hexe s inou jednotkou. Napr. dáš do toho hexu jeden halfsquad. Ja sa priblížim, uvidím Trench. Ty na to halfsquadom ustúpiš a ja si myslím, že Trench ostal prázdny, pritom tam je ešte HIP squad s guľometom, panzerfaustom a -2 lídrom. Hehe.

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 19 listopad 2018 - 01:44

„Desivá tiaž noci, len na okamih chabo zahnaná, nástojčivo, s neodvratnou silou, nastoľuje poznove vládu.“

Bifi

Bifi

Včera som ešte zistil:
  • V Crucible of Steel je možné prepájať zákopy na budovy v susediacich políčkach (na rozdiel od Stalingradu a Budapešti nevojdeš do pivnice, ale normálne do budovy.
  • Protipechotné míny je možné zamieňať za protitankové aj bez špecifického SSR v pomere 3:1. Význam to začína mať tak od 3 alebo 4, musíš hodiť na 1 kocke toľko a menej, aby míny zasiahli (a potom sa to hneď ráta ako útok na stĺpci 36 IFT, ale špeciálne sa tam voči Aerial AF ráta výsledok, podľa toho aký stupeň KIA dosiahneš).

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 20 listopad 2018 - 08:30

Bifi

Bifi

Savikurkiho pancierové auto
(Armored Car Savikurki 162, Häkkaa Päälle!, MMP)

Tak po rozsiahlej ofenzívnej operácii v Kursku som mal úplný kontrast - mikro-útok 4 družstvami Fínov a jedným obrneným autom za hlbokého snehu proti Sovietom (december 1939). Výborný malý scenár, ktorý sa dá odohrať za dve hodiny. Prebral som útočiacich Fínov, ktorí dokonca podľa ROAR mali mať väčšie šance. Cieľ: Fíni majú, ak nerátame auto, spolu 10 bodov a musia aspoň 5 z nich dostať von z mapy.

Zápis (pozri aj priložený súbor):

Kolá 1 a 2. Na začiatku sa zdalo, že sa ruskí branci roztopia ako sneh na slnku. Vozidlom som sa snažil vyhýbať hlavnej lesnej ceste a minimalizovať tak naň počet výstrelov z guľometov. (MG má To Kill 4 a auto má AF 0 alebo 1. To Kill sa však zvyšuje o 1 na vzdialenosť do 6 hexov a o 2 na susedný alebo vlastný hex, a tiež o 1 pri zásahu odzadu. Pri ideálnych podmienkach - strele odzadu zo susediaceho políčka do trupu - teda 7 a menej.) Branci ustupovali ako lístie hnané vetrom (ostatne superfíni sú Stealthy a majú dodatočný -1 na CC, Early War Doctrine), avšak komisár nelenil a demotivované ustupujúce skupiny staval na nohy a posielal späť dopredu (ML 6). Zdalo sa tiež, že 7 fínskych kôl je viac než dosť.

Kolo 3. S prekvapením som si uvedomil, že lesnú cestu je vlastne veľmi jednoduché prekročiť. Ak jednotka vstupuje do hexu s lesnou cestou, môže sa rozhodnúť ostať v lese (a zaplatiť príslušný COT). Avšak pri pohybe von z hexu sa už nerieši, kde bola cesta a či ju prekročil - proste v nestráženej chvíli družstvo prebehne do susedného lesa. To je dosť podstatné...

Odbočka: Tu mi napadlo, že by nebolo zlé napísať článok s pracovným názvom "V hexe alebo nie". ASL má totiž na rozdiel od všetkých ostatných hier čo poznám (nielen wargames) najkomplexnejší terén. Nielen že je najrozmanitejší, ale existuje hromada situácií, v ktorých sa rieši, kde presne jednotka v hexe je alebo odkiaľ do neho vstupuje (Wall Advantage, múr a indirect fire, prerušený múr, Combined COT, bypass, nevstúpenie na cestu atď.). Tieto súhrnne podať by mohlo pomôcť hráčom prechádzajúcim zo Starter Kitov.

Najkľúčovejším sa ukázalo vozidlo. Jedno sovietske družstvo sa rozhodlo obiehať, pričom 6+1 DFF (MA 6, +2 otočenie veže, -1 armored leader, +1 les, -1 FFNAM) na Z3 nebol úspešný, ani následný 2+0 (CMG 2, +1 les, -1 FFNAM). Rozhodoval som sa medzi overrun (17-2) a presunutím auta dopredu na DD7. Rozhodol som pre druhú možnosť (čiastočne aj kvôli tomu, aby som LMG nedal možnosť streľby odzadu) a to bolo jedno z dvoch rozhodnutí, ktoré ma stáli hru.

Kolo 4. Veliteľ a družstvo s LMG (concealed, AA9) sa presunuli na CC10, kde dostali residual fire 4, ktorý ich zlomil a veliteľa zranil a ešte následný subsequent 4 od družstva brancov v DD9 (keďže brejknutím prišli o concealment), ktorý viedol k CR a brejknutiu veliteľa. Tu sa mi prestávalo dariť na kockách (opäť moje obľúbené desiatky), pričom Gerhard hodil niekoľko dvojek a trojek. Vedel som, že to bol riskantný pohyb, ale až neskôr mi došlo, že bude ešte aj problém s routovaním (BB10 je open ground).

Kolo 5. Nejak som odroutoval, ale stratil som ďalší HS. Mal som ešte 7 bodov. Odzadu sa blížilo sovietske družstvo. Vozidlo som potiahol dopredu, nech poskytuje hindrance unikajúcim jednotkám. Uvedomujem si, že sa les zužuje a mám čoraz horší manévrovací priestor.

Kolo 6. Nepodarili sa mi rally. Prichádzajúci Rus dal zraneného veliteľa aj družstvo pod DM a zle som odroutoval (o 1 hex dopredu), čo nakoniec v následnom kole stálo celé družstvo život (failure to rout), teda -2 body. LMG sa pokazil, ale HMG si chvíľu držal rate of fire a dobrými hodmi zlikvidoval auto. Ostal mi zranený veliteľ (1 bod) a tri half-squady (3 body). Prehra.

Súhrn: Šikovný, ale hlavne rýchly scenár, na ktorom sa dá zopár vecí naučiť. Samozrejme je to aj o štatistike (ako dlho auto vydrží odolávať guľometom) a jedna dvanástka alebo dvojka (mimochodom, guľomety nemajú Critical Hit) vedia výrazne hru ovplyvniť, ale opäť je vidieť, že sú to najmä taktické chyby, ktoré znamenajú prehru.

Přiložený soubor (y)

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 12 prosinec 2018 - 10:46

Bifi

Bifi

Ide sa do kostola
(Going to Church G35/105, MMP, For King and Country)

II. kanadský armádny zbor po operácii Spring (scenár sa odohráva 1. augusta 1944) robí niekoľko dočisťujúcich ofenzívnych operácií. Jednou z nich je aj obsadenie kostola vo francúzskej dedine St. Martin-de-Fontenay, ktorý držia jednotky 9. tankovej divízie SS.

Včera opäť jeden z krátkych scenárov s Gerhardom. Šesť kôl, v priebehu ktorých Kanaďan dobíja kostol, VC vyžadujú aby sa v ňom nevyskytovali žiadne unbroken jednotky SS. Pol mapy a 9 kanadských družstiev proti 4,5 nemeckým družstvám. ROAR ukazuje miernu prevahu Nemcov, ktorých som zastupoval ja.

Opäť jedna z tých hier, kde tri štvrtiny všetkých mojich hodov sú v rozmedzí 8 a 10. Zúfalosť najzúfalejšia. Gerhard ťahá so smrtiacim 22-2 FP stackom (3 squads + 3 MGs + 9-2 leader), pred ktorým sa všetko skrýva. Vyrobím si hrdinu, ale spravím chybu, keď spolu s HS+LMG robím DFF na nesprávne jednotky a nechávam megastack prebehnúť do kostola. Gerhard postupne close combatmi čistí všetko na mape, držia sa iba posledné jednotky na najvyššom poschodí kostola. Podarí sa mu vo svojom 6. kole s nimi vstúpiť do CC, ale odolajú. A odolajú ešte aj moje, 6. kolo, kedy som konečne na najdôležitejšie dva 2MC checky hodil dve šestky, ktoré práve ešte stačili, čím som vyhral.

Přiložený soubor (y)

Bifi

Bifi

Vzbura Ukrajincov
(Ukrainian Mutiny PP03, ASL Kansas City Club, Partisan Pack 2009)

S Gašparom sme si zase našli čas na kratší pechotný scenár. Tentokrát s trocha ťažšou tématikou.

Začiatkom júla 1943 ukrajinské SS stráže koncentračného tábora Auschwitz začali šípiť, že niečo visí vo vzduchu. Začala ich zamestnávať predtucha, že sa ich Nemci bude chcieť zbaviť, že ako cudzineckí svedkovia masového vyhladzovania Židov budú do pecí nasledovať tiež. Tieto obavy nakoniec prerástli do vzbury, keď niekoľko desiatok Ukrajincov vyrabovalo sklad so zbraňami a utieklo. Nemecké SS jednotky ich pri prenasledovaní zahnali do kameňolomu, kde sa odohráva scenár.

V kameňolome sú jaskyne, kam sa Ukrajinci (modelovaní ako partizáni) môžu skryť podobne ako Japonci v PTO. Podobne ako Japonci vedia (na začiatku rout fázy ak broken) spáchať samovraždu a voliť radšej smrť ako zajatie. Okrem toho 3 sangary a jedna opevnená budova. Nemci vyhrajú vtedy, ak v priebehu 5 kôl vypátrajú a eliminujú, resp. zajmú, všetky ukrajinské jednotky (2x 527, 1x 337, 1x 227, dvaja lídri, 9x ?) a pritom neutrpia väčšie straty ako ony. Podľa štatistík ROAR vyzerá, že je scenár veľmi jednostranný voči Ukrajincom. Tie jaskyne s +4 TEM a obmedzeným výhľadom na ne je len jedna strana mince - Ukrajinec totiž môže mať niekoho HIP kdekoľvek v nejakom hexe na kraji - alebo aj v dummy stackoch - a ak ho Nemec neobjaví, šlus finito.

Nemec má 11 družstiev 447 a vydáva sa do čiastočne otvoreného terénu. Podľa môjho názoru musí na začiatku deployovať ako blázon a halfsquadmi preliezť každý hex na mape a popritom si ponechať zopár družstiev s guľometmi a veliteľmi ako mobilné útočné skupiny. A popritom sa nenechať rozstrieľať. Túto teóriu ale ešte treba otestovať, možno sa ten scenár za Nemcov fakt nedá vyhrať (prehral ho ešte aj jeho tvorca, Dan Best, proti nie úplne najlepšiemu setupu: https://boxcarsagain...l-scenario.html).

Keďže jaskyne môžu byť aj v rokline, tá sa pre Gašpara ukázala ako vcelku dôležitý spôsob presunu jednotiek bližšie k narýchlo opevnenému domčeku na vrchole kameňolomu, odkiaľ malá ukrajinská skupina pálila z ukoristeného nemeckého guľometu. (Pozri obrázok, situácia po druhom kole.)

Kľúčom k ukrajinskému víťazstvu bolo to, že si Gašpar na začiatku neuvedomil dostrel stredného guľometu a vychytil som mu nejaké jednotky v otvorenom teréne (5/-3 a 2,5/-3), čím prišiel o jedno družstvo a jeden MMG, aj keď sa mu vzpružil jeden z veliteľov (pravý horný roh).

Druhou významnou udalosťou bol prekvapivý ukrajinský prepad z budovy M6 (mal sa udiať v nasledujúcom kole). Pôvodne v nej bol dummy stack (na obrázku je vidieť, ako ustupuje), avšak aj skrytí Ukrajinci 527 s LMG a 7-0 lídrom (hlavne proti cowering, ale aj na prípadný rally). Keď dummy stack odtiahol, nikomu by nenapadlo, že tam ešte niekto ostal. Odhalili sa, aby strieľali na stack, ktorý vykročil na cestu a brejkli ich. To Gašpara úplne zaseklo a spolu s tým, že MG z horného domčeka má tiež slušný výhľad, ho to na skoro dve kolá zabrzdilo, keďže nechcel prechádzať otvorený terén. Naskákal tam nakoniec do boja zblízka, ale ja som si vždy vyberal halfsquady ako cieľ a postupne som ich likvidoval a zbieral CVP (v priebehu celej hry sa mi podarilo získať 10).

V posledných ťahoch sa Nemcom síce podarilo domček dobiť a zajať aj polodružstvo a ich 8-1 veliteľa (6 CVP), tiež aj hneď vedľa odhaliť jaskyňu s ďalším družstvom Ukrajincov (I3), tí však jednotky nablízko rozstrieľali a nenechali sa do konca hry z jaskyne vytiahnuť. Okrem toho ostalo celú hru skryté a nehnuté jedno ukrajinské družstvo v lesíku na A4.

Takže vcelku presvedčivá výhra Ukrajincov a super zaujímavý scenár. Využila sa aj mechanika Search a Search Casualties - mimochodom, jaskyne a ich obsah sa dajú hľadaním nájsť aj z vedľajšieho hexu bez toho, aby tam mala hľadajúca jednotka LOS. A ťažké morálne dilemy, aj keď nie úplne na úrovni Mila 18: Má absolútne zlo odtiene? Sú ukrajinskí vrahovia z SS, ktorým ide o vlastný kejhák, menej zlé ako nemecké SS? Dá sa z takejto výhry tešiť? A nemenej - samovražda alebo zajatie...

Přiložený soubor (y)

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 12 prosinec 2018 - 10:43

Gaspar

podla mna by bol v tomto scenariu zaujimavym vyrovnavajucim mechanizmom, ze by ukrajinci pouzivali ukoristene zbrane ako "captured SW". Znizeny ROF a hlavne vacsia sanca ze sa znefunkcni. Keby sa to MMG zaseklo tak je to ine kafe. Na druhej strane aj bez toho gulometu, je ten scenar hrozne narocny, hlavne na cas. Obehnut celu plochu a preskumat kazde zakutie za 5 kol to je tak akurat na hrane aj bez toho aby ti nad hlavou hvizdali gulky. Problem je aj to ze SSaci nemozu do jaskyne vstupovat, cize musia rozstrielat chudakov zvonka (+4 TEM).
Ale scenar je to krasny.
TUBLA forever !

Bifi

Bifi

Môj prvý rok s ASL:
  • Zahral som 33 scenárov, všetko face to face, čo je približne jedna hra týždenne (jedna hra každých 7,8 dňa).
  • Vyhral som z nich 13.
  • Hral som 10 klasických scenárov (Avalon Hill) a 10 ďalších bolo od MMP. Od Le Franc Tireur a Lone Canuck Publishing som hral po tri scenáre. 55% scenárov sa odohrávalo na východnom fronte.
  • Hral som spolu proti šiestim protihráčom.
  • Najčastejšie som hral Nemcov (36%), Sovietov (33%) a Američanov (21%).
  • Nehral som žiadny nočný scenár, nič v Pacifiku alebo púšť, ani výsadok, klzáky alebo vylodenie (aj keď preplavovanie áno) či jaskynné komplexy (aj keď základné jaskyne áno). Ešte sa mi nepodaril pohyb kanálmi (aj keď to niektoré scenáre dovoľovali). Dúfam, že sa mi tento rok podarí začať nejakú menšiu kampaň.

Bifi

Bifi

Špeciálne komando Beneš
(Sonderkommando Benesch MM28, ASL Kansas City Club, Commissar Pack 2013)

Ostrov Saaremaa, Estónsko, 14. september 1941.

Vložený obrázek

Po páde Tallinnu Nemci zahájili útoky proti baltským ostrovom, z ktorých Sovieti mohli bombardovať Berlín. 10. septembra začala operácia Beowulf II. Komandá Brandenburského práporu sa pokúsili zároveň vylodiť a zahájiť letecký výsadok na ostrove Saaremaa s cieľom zneškodniť sovietske ďalekonosné námorné delá, aby umožnili následné vylodenie 61. pechotnej divízie.  Vylodenie bolo neúspešné kvôli silnej obrannej paľbe a rozbúrenému moru.

Vložený obrázek

Výsadok klzákmi bol úspešný. 16. rotu Brandenburského práporu viedol Hauptmann Benesch, ktorého primárnou úlohou bolo pozbierať svojich mužov a zahájiť útok na artilériu, chránenú betónovým bunkrom. Sovietska reakcia však bola blesková a nemecké komandá sa museli vyhýbať početným hliadkam.

Vložený obrázek

Gašpar sa rozostavil približne do stredu mapy. Na ľavej strane som mal bažinaté pobrežie, približne v strede lesnatý, občas prerušovaný pás a napravo otvorený terén s poliami a krovinami, končiaci brehom rieky. Prvé dve kolá nemecké komandá poklusom švihali orosenou trávou za ranného rozbresku bez akejkoľvek známky odporu. Jedna skupina s mínometom sa presunula do otvoreného terénu, odkiaľ začala mapovať sovietske opevnenia - zákopy a ostnaté drôty. Zatiaľ všade podozrivé ticho, iba v diaľke dunenie pobrežného delostrelectva.

Les končí a otvára sa do otvoreného terénu, vľavo lúka na konci ktorej je bunker. Stačilo by prebehnúť úzky pruh lúky, aby vojaci mohli preskákať živé ploty blízkej ovocnej farmy. Vtedy sa však z bunkru ozve guľometná streľba, z hájikov a spoza krovín ďalšie výstrely Mosin-Nagantov. Začnú búchať výstrely z nášho mínometu, ktorý sa snaží oslabiť sovietsku obranu, ale neúspešne. Prvý útok, krytý dymovými granátmi elitnej sapérskej jednotky, je odrazený. Benesch dá znamenie skupinke s plameňometom, ktorá sa pokúsi o prienik, ale je odrazená tiež. Ešte majú nemecké komandá trochu času, ale moment prekvapenia je preč. Benesch zavelí rozložiť guľomet a zaujať dočasné palebné postavenie v kriakoch.

Guľomet v bunkri však nachádza svoj cieľ. Družstvá učupené na kraji lesa sa hádžu na zem, za vývrate, ryjú nechtami do zeme v snahe skryť sa pod neutíchajúcou paľbou Maxima z bunkra, všade lietajú triesky.

Vložený obrázek

Elitní sapéri to však nevydržia, jeden z nich vykríkne "Aufwärts! Attacke!" a neorganizovane vyrážajú na lúku v snahe ujsť z pozície sediacich terčov a nájsť akéhokoľvek nepriateľa. Dočasne zatlačené ruské družstvá sa však stiahli a jediný cieľ bol nedobytný bunker...

Tu som hodil na morálku 1+1, teda Heat of Battle a následný hod bol 6+6. Vďaka tomu, že sú elitní, sa nevzdajú, ale namiesto toho sa stanú Berserk.

Vložený obrázek

Kapitán Benesch začal rýchlo kalkulovať. Namiesto ponechania sapérov ich osudu a využitia tejto diverzie na postup ostatnými jednotkami vpred zavelil guľometnú streľbu. Paľba nemeckých kománd bola presná a okamžite našla strielňu bunkru. Sovietska paľba ustala, ako sa vojaci pokúšali nájsť úkryt pred odrazenými strelami, hvízdajúcimi v úzkom betónovom priestore.

Bunker bol naozaj solídny (2+5+7), avšak Benesch nebol len tak ktovieaký veliteľ (10-2). MMG pod jeho velením dosiahlo úctyhodných 10+3 a teda som potreboval 7 a menej. Riskol som to a podarilo sa! Brejkol som sovietsku jednotku v pillboxe, nepohnute ostal stáť iba plukovník (10-0) riadiaci paľbu.

Sapéri bez jedinej známky odporu prebehli 200 metrov lúky a začali do strielní hádzať granáty a zblízka strieľať z útočných pušiek. Zvyšok Sovietov už nedokázal klásť účinný odpor, zmohli sa len na zopár prakticky samovražedných útokov, ktoré Nemci za rýchleho posunu a s nulovými stratami odrazili paľbou z plameňometu a ľahkého guľometu. Už o niekoľko minút začali zaujímať postavenia okolo pobrežného dela a pripravovať nálože...

Bifi

Bifi

Hrám práve druhýkrát po sebe Acts of Defiance (135, Beyond Valor) a je to super scenár. Veľa zaujímavých prvkov (Hitlerjugend HS v kanáloch s Panzerschreckom, dva diaľkovo ovládané Goliathy, sovietska OBA na krátku vzdialenosť), zaujímavý terén (kombinácia voľnejšieho urban a otvoreného priestoru, kanál s mostami), combined arms assault a fajn dynamika. Aj brániaci Soviet má zopár zaujímavých volieb.

Na PAWGu sme s Eyronom hrali Last Minute War a bolo to tiež super. Slováci robia protiútok proti Maďarom a potrebujú preraziť ich obrannú líniu, aby sa dostali do dediny za ňou a obsadili ju. Svižné, dynamické, ide o každý MF a LOS. Napínavé scény, keď voľný maďarský squad v ulici guľometmi pokropilo lietadlo, načo chytili berserk a vybehli z kontrol zóny za jedinou slovenskou jednotkou kdesi na okraji mapy, alebo kde sa na záver v malej budove rezal squad detvianskych chlapcov s odvedencami od Györu a do okien im pálili slovenské obrnené autá. Veľmi zaujímavý rozmer dáva scenáru nízka kvalita jednotiek (ktoré miznú ako vodka v piatok večer) a tiež maďarská OBA.

Okrem toho sme na PAWGu začali s Gašparom hrať poľsko-slovenskú minikampaň o siedmych scenároch s použitím pravidiel pre personal leaders, ktorí sa prenášajú zo scenára do scenára a zbierajú metále. Prvý scenár je The Winter City, ja som prebral Poliakov. Trocha na nervy náročný scenár, kde sa vzájomne ostreľujú guľomety a mínomety na kopcoch a popritom ide útočník veľmi ťažkým terénom, ale ani obranca nemá skoro žiadne poriadne línie streľby. Môj personal leader, kaprál Moronitzky, umiestnený na kraji, aby sa vydal obsadiť slovenskú mínometnú pozíciu, avšak práve tadiaľ sa vybrala polovica slovenského útoku, neuspel pri prvom Gašparovom hode na útok (trojka - toto som potom videl v priebehu scenára trocha pričasto), brejkol, dve kolá po sebe sa nevedel pozbierať, aby nakoniec hodil Heat of Battle - ale svetielka v mojich očiach pohasli, keď som následne hodil tuším jedenásť a chcel sa mi vzdať. Gašpar ho nechcel, tak ho nechal disruptnutého po zvyšok scenára ležať v lese pod pňom. Ďalšie highlighty akurát môj HMG, ktorý sa pochlapil tak, že pri prebiehaní medzi dvoma kusmi lesa Slovákom v jednom kole po sebe pomrelo dva a pol squadu, a melee, ktoré sa nie a nie ukončiť. Ak by som lepšie postavil obranu, určite by to šlo lepšie a asi by aj na Gašparových dobrých hodoch záležalo menej. Výsledok: slovenské víťazstvo a kaprál Butala +3 body, kaprál Moronitzky -3 body. (Pri -10 bodoch leadera degradujú zo 7-0 na 6+1, pri 10 bodoch je povýšený na 8-0.)

Jo, a ešte som tuším pred Vianocami hral Maczek Fire Brigade, jeden z najlepších scenárov zatiaľ. Po druhom hraní dám krátky bericht.

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 18 únor 2019 - 08:40

Bifi

Bifi

Vidím, že som sem dlhšie neprispel. Zahral som medzitým asi 10-12 scenárov. Z posledných 10, ktoré som hral proti Gerhardovi, som polovicu vyhral.

Splnil som si minulý týždeň jedno z tohtoročných predsavzatí, odohral som scenár cez VASL. Hral som A70 Wintergewitter proti Juanovi Santacruz, víťazovi španielskeho turnaja MADASL 2019. Bolo to hrozne tesné a plné neuveriteľných a nepredvídateľných udalostí. Dvakrát za každé kolo to vyzeralo, že sa karta úplne obrátila. Je to veľmi tesný scenár kvôli malému množstvu nemeckých útočiacich pechotníkov, čo majú trochu kompenzovať polopásy (ktoré som ale zle využil, lebo som nevyužil možnosť pridať ich k FG). Tiež som mohol trocha lepšie postavit tanky - dal som na každú stranu do vádí po jednom Pz IVF2, čo ich síce dostalo do skvelých palebných pozícií, ale mal som každý z nich posilniť ešte dodatočným Pz IIIJ, lebo - a to mi nedošlo - tieto sú proti pechote prakticky bezcenné. Takto bolo ľavé krídlo hneď prevalcované troma T34kami, aj keď si jeden z nich pokazil hlaveň a dva som shockol. Napriek tomu získavam pocit, že mi to tankami konečne začína ísť.

1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních uživatelů