Přejít na obsah

Naposledy vložené příspěvky

Claustrophobia : Novinky : Reedice

Raenius,  [18:54:49 | 23. Říj 2018]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Co vas pobavilo

Lomikar,  [17:52:41 | 23. Říj 2018]

Říše příšer : Novinky : Česká verze

peca,  [17:17:54 | 23. Říj 2018]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Zajímavé články, videa aneb "Co jsem našel na webu"

Citron,  [16:54:24 | 23. Říj 2018]

Velké herní události : Deskožraní 2018 | 8.11. - 11.11. 2018 : Přihláška

rbx,  [14:35:37 | 23. Říj 2018]

Too Many Bones : Dojmy : Dojmy po prvních hrách

Atterdag,  [14:28:39 | 23. Říj 2018]

Velké herní události : Skrotená Hora 2018 : Skrotena Hora 7 - co budeme hrat / doprava / a ostatne

Gaspar,  [12:46:34 | 23. Říj 2018]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Borderhaime chronicles

Pilgrimage,  [8:24:08 | 23. Říj 2018]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Videonovinky ze světa deskových her : JOUOB

microjelen,  [17:04:14 | 22. Říj 2018]

Gloomhaven: Forgotten Circles : Novinky : Preorder

Lemur,  [13:04:58 | 22. Říj 2018]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Mezo

yarin,  [12:51:42 | 22. Říj 2018]

Imperial Struggle : Novinky : Imperial Struggle - nová hra od tvůrců TS

Gaspar,  [12:33:56 | 22. Říj 2018]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Hraní 18xx her v Praze

fuchso,  [8:44:10 | 22. Říj 2018]

Conan : Překlady : Příběh "Trapped Like Rats"

Morthe,  [8:56:54 | 20. Říj 2018]
Nejpropracovanější taktická hra z období WWII 1124 příspěvky · 97 témata · 14 články · 2 soubory · 0 obrázky · 0 odkazy

ASL / Čerstvo dohrané (mini-reporty)

ASL AAR

• Nemůžete odpovídat na toto téma
15 odpovědí

Bifi

Zdarte lidi,

často sa mi po hre nechce spisovať väčší After Action Report, ale pritom mám zopár zážitkov alebo postrehov. Dúfam, že je to tak aj u vás. Takže s nimi sem! (Kľudne stačí aj "včera sme s XY hrali scenár AB, bolo to super".)

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 05 říjen 2018 - 08:41

Bifi

Biely kláštor

My sme včera s Gašparom hrali jednu z novších legiend, L'Abbaye Blanche. Scenár pôvodne vyšiel v Action Packu 4 (2008), ale bol pridaný do novej edície Yanks, odkiaľ ho mám ja.

Normandia, august 1944 - a podľa ROAR 67:78 v prospech Američanov. Zvláštne na tomto scenári je, že
  • Američan, teda ja, má od začiatku všetko HIP-nuté,
  • má len 1 full squad a 1 half squad + 2 delá + 2 extra crews proti nemeckým 10 full squadom + 2 polopásy (!),
  • ale jeho traja velitelia majú 1 FP a range 4.
Bolo to husté a posledné 4 ťahy všetko viselo na vlásku. Mojich Američanov sa za ten svet nedalo rallyovať, pričom tí esesmani vyskakovali ako čertík z krabičky. Highlights:
  • Nemecký 7-0 veliteľ, ktorého výstrel z dela z bezprostrednej blízkosti spravil heroic a battle hardened naraz.
  • Guľometné hniezdo v kamennej budove (3-4-6, 9-1, MMG), ktoré na kolo zastavilo asi 7 squadov a odolávalo masívnej paľbe. Do CC s ním vstúpili postupne až tri half squady, všetko som vysekal. Po presune hlbšie do lesa k exit hexom ho breakol spomenutý heroický veliteľ s dvoma full squadmi a na rally padlo 6-6.
  • Čo sa mi inak stalo ešte raz (6-6 pri rally) a ešte raz v inej variante (6-6 pri MC). Esesáci nič, morálka 9 broken, DM nikomu nevadilo, svieži ako príroda chcela.
  • 7-0 veliteľ, ktorý sám vybehne na cestu za troma odchádzajúcimi SS-squadmi a začne po nich páliť. (Aspoň pin, yay!)
  • 9-1 veliteľ, ktorý sa na konci sám hrdinne postaví doprostred lesnej cesty pred pochodujúcich esesákov a zabráni im vyjsť. (Teraz mi napadlo, či sa nedal spraviť Infantry Overrun, ale to by stálo o 1 MF viac a práve by to už Nemec nedal, yis yis! Death to fascism!)
  • Zabudol som použiť biely fosfor, aj keď má ho len ten full squad (a aj to na 2 zo 6).
Nice! Trocha inak to núti rozmýšľať - hlavne Američanovi s extrémne obmedzenými zdrojmi visí všetko na vlásku. Okrem toho musí uvažovať tak, že chce protivníkov breaknúť a okamžite na to mať možnosť ďalšieho útoku, aby dosiahol casualty reduction (lebo vtedy rastie Nemcovi počet potrebných Exit VP). Takže napríklad míny - a následný HIP-reveal a DFF. Alebo WP a advance fire. Alebo delo a potom pechota na ten istý cieľ. No nepodarilo sa mi to ani raz takto skoordinovať, nebyť spomenutého close combatu, tak to asi nedám.

No a hrali sme to skoro 6 hodín... pričom Scenario Archives hovoria, že estimated playing time 2,1 hod. Heh. Ale OK, pre mňa to bola spolu 23. hra ASL (darí sa mi hrávať v priemere raz za týždeň) a Gašparova asi jedenásta-dvanásta vo full ASL (ten hráva asi s polovičnou frekvenciou). Takže nejaké listovanie príručkami je pochopiteľné, k tomu pokecanie a dlhé rozmýšľanie. Sme vo fáze, že volíme trocha neobvyklejšie scenáre a každý tým pádom nielen prináša nové pravidlá na zvládnutie, ale aj nové taktické situácie. Ale Gašpar si asi želá opäť trocha klasických building control, takže uvidíme.

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 11 říjen 2018 - 12:53

Gaspar

Zobrazit příspěvekBifi, na 05 říjen 2018 - 09:03 , napsal/a:

• Američan, teda ja, má od začiatku všetko HIP-nuté,
  • má len 1 full squad a 1 half squad + 2 delá + 2 extra crews proti nemeckým 10 full squadom + 2 polopásy (!),
  • ale jeho traja velitelia majú 1 FP a range 4.

no, Amik este 3 MMG
... iste Nemec par LMG a jedno poskladane MMG (co je vlastne ako LMG - kto ma cas to rozkladat)

Tento příspěvek byl upraven od Gaspar: 05 říjen 2018 - 09:18

...ale fajny bober

Lomikar

haha, scénáře, které jsou postavené na ordnance jsou obvykle u mě vyřešené podstatně rychleji než bývá zvykem, protože zpravidla do druhého kola je zlikviduju. S Američanama se mi obecně blbě brání, protože jsou to rushovací chaoti s malou morálkou, která ale narůstá v broken stavu. Při útoku se s tim dá počítat, při obraně stačí jeden tah, kdy se válej na zemi, protivníkům na to, aby narušili obrannou lajnu.
Jinak otázka jak je možný tohle? - Nemecký 7-0 veliteľ, ktorého výstrel z dela z bezprostrednej blízkosti spravil heroic a battle hardened naraz.
Dnes jsem si s kamarádem po jedné nešťastné události, která se nám stala na procházce když už jsme byli skoro u nás. Moc jsme si tuto hru neužili, protože jsme pořád vzpomínali na tu událost.

Lomikar

jj, rozhodování, kdy a kde rozložit MG, které má pak rozebrané 5PP, je jedním z nejnenáviděnějších dilemat :)
Dnes jsem si s kamarádem po jedné nešťastné události, která se nám stala na procházce když už jsme byli skoro u nás. Moc jsme si tuto hru neužili, protože jsme pořád vzpomínali na tu událost.

Bifi

Zobrazit příspěvekLomikar, na 05 říjen 2018 - 09:19 , napsal/a:

Jinak otázka jak je možný tohle? - Nemecký 7-0 veliteľ, ktorého výstrel z dela z bezprostrednej blízkosti spravil heroic a battle hardened naraz.
Snáď sme to nehrali zle, ale ak pozrieš HoB tabuľku, tak výsledky 5 a 6 sa prekrývajú - je to súčasne Hero Creation a Battle Hardening.
Čiže výsledok 8-0 heroic veliteľ.

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 05 říjen 2018 - 09:30

Lomikar

ajo, sem si nikdy nevšiml.
Za mě v pohodě, já na HoB pod deset neházim :)

Bifi

Gašpar mal u mňa prezývku "Gun Breaker", lebo v prvých štyroch hrách rozjebával mínomety, MG a delá pri prvom výstrele (a 6 na oprave). Ale potom sa zlepšil... :D

Bifi

Zobrazit příspěvekLomikar, na 05 říjen 2018 - 09:31 , napsal/a:

ajo, sem si nikdy nevšiml.
Za mě v pohodě, já na HoB pod deset neházim :)
To by to vysvetľovalo... :D
Will I become a hero? Not before surrendering!

Bifi

Návrat Čierneho zástupu
(Festung Budapest, FB10)

3. februára sovietske vojská pri oslobodzovaní Budapešti zostupovali z kopca Kis-Sváb-hegy a čistili Budu od zvyškov nemecko-maďarského odporu. Maďari už chceli vojnu ukončiť; práve tento deň navštívil pápežský nuncius Angelo Rotta, zastupujúci budapeštiansky diplomatický zbor, vrchného veliteľa nemeckej obrany v jeho bunkri a žiadal ho ukončiť utrpenie na obyvateľoch mesta a, vidiac, že vojna sa chýli ku koncu, v zásade kapitulovať. SS-Obergruppenführer a Generál Waffen SS a Polície Karl Pfeffer-Wildenbruch si rukou zamyslene prešiel rednúce vlasy a, vediac, že by Führer žiadny ústup neschválil, riekol pamätnú vetu: "Hrám ASL už 25 rokov, toto určite dám!" A mal pravdu.

Toto bol zaujímavý scenár, lebo Soviet tajne vyberá z troch rôznych Victory Conditions (dve sú obsadenie dvoch rôznych budov - sú umiestnené do kríža - a tretia je 18 CVP). Okrem toho sú veľmi variabilné OOB na oboch stranách a Soviet má tiež rozsiahle možnosti, ako útok viesť, takže vysoká znovuhrateľnosť. Sniperi (SAN 5 na oboch stranách) majú aj funkciu, že vlastným jednotkám robia Heat of Battle - takto sa jedna moja vzdala a esesákom vygenerovala Hera a Battle Hardening. Hrmpf.

Momentky:
  • Chcel som položiť schwerpunkt na ľavé krídlo a pravé len istiť jedným tankom a LMG s 9-2. Avšak potom ako na mojich guľometčíkov vystrelilo 155 mm kanónom maďarské mobilné delo Zrinyi, úplne im preplo a rozbehli sa s penou u huby krížom cez palebné polia. Nedopadlo to dobre. Prežil to len veliteľ so zranením, ktorý sa otrasený chvíľu ešte potuloval po bojisku a vykrikoval nadávky.
  • Prvá možná VC budova bol kostolík obložený mínami (au!), v ktorého veži sa zabarikádovalo esesácke polodružstvo a poodkrývalo celý môj útok - odvtedy som otázničkov veľa nepobral. Nevedel som ho odtiaľ zložiť asi dve kolá a to už bol encircled a pálili naňho grupy typu 36+4. Nakoniec som ho zredukoval, breakol a rozpustili sa for failure to rout. Jediný problém: toto nebol môj VC.
  • Idea bola, že sa naložím DC-čkami a plameňometmi a idem assault jednotkami budovu po budove. Chcel som vyskúšať aj jeden diabolský plán (hlavne ak narazím na opevnené budovy) - v movement fáze položiť DC a v advancing fire, keď to jebne a urobí prielom, to tam rovno našupovať plameňometom. Tak som mal dva killer stacky - vždy jedna 6-2-8 s DC a FT, sprevádzaná veliteľom. Nedošlo k tomu nakoniec...
  • Inak mali sme skoro súťaž o najvyšší stack, viď foto...
  • Na ľavom krídle som prvou VC budovou prešiel ako po masle a pritom aj odhalil a obsadil skryté protilietadlové delo. Nemecké tanky talianskej výroby sa stiahli na námestíčko a svojou sadou guľometov vcelku znemožňovali, aby som svojimi útočnými jednotkami postupoval. Tak som tam vytiahol tanky a došlo na úplný masaker. Jeden esesácky tank sa rozbehol a nadrbal to do budovy, do ktorej práve pritiahli moje plameňometné jednotky. Breakol ich a vybehli na vyššie poschodia, ale sám sa tam zasekol. Druhý som odpálil. Zrinyi zacúval a začal pomedzi domy unikať preč, maďarská posádka jačiac, že tohto už tak akurát bolo dosť a že tí esesáci sú jebnutí jak medené sudy plné vreštiacich opíc (true story). Následne moje T34ky víťazne vtiahli na námestie, aby kryli postup pechoty. Z okien začali hvízdať panzerfausty, z horiacich tankov chrliť dym. Jeden sa prešmykol a išiel to skúsiť napárať do kľúčového obranného stacku v budove. Stena sa prevalila ako poľský sadrokartón, ale žiaľ podlaha tiež a tank sa zrútil do pivníc, odkiaľ ho už nevedeli vytiahnuť ani komunisti po vojne a deti doňho chodili kradnúť tete Erike kompóty. Cez dym to ešte skúsil jeden môj útočný stack, ale obranná paľba ich v ulici úplne rozsekala a tým to bolo vybavené.
Podobná lekcia ako z našej FB hry na Skone: Tieto scenáre proste nie sú dosť dlhé na to, aby si človek poistil najprv jednu stranu a potom pokračoval v útoku na druhý cieľ. To musí ísť súčasne, lebo akákoľvek frikcia (ako spomenutý obranca kostolnej veže, berserk veliteľ a pod.) útok spomalí a dáva čas obrancovi spevniť pozície a na dobývanie kľúčových budov potom útočníkovi ostáva len jeden alebo dva ťahy.

Přiložený soubor (y)

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 11 říjen 2018 - 12:54

Lomikar

super report, ty SSRka a VC jsou tady fakt skvělý a vůbec na urban fighty z východní fronty je vždycky spoleh. Tank na sedmym schodu se poved i Permonovi onehdá.
V pondělí budeme dohrávat stalingradskej scénář Russe! Drown in the Volga, kde jsme před posledníma dvěma kolama a skoro tam neni jednotka, která by přímo nesousedila s nepřítelem. Vezmu si radši plastový brejle, aby mi nenastříkala krev do očí. Report taky bude.

PS: ty stacky se odnauč, to je cesta do pekel :) když vidim ten poslední obrázek, jak na tu hroudu rusáků koukaj ty esesáčci, normálně se potim

Tento příspěvek byl upraven od Lomikar: 11 říjen 2018 - 11:08

Bifi

Keď som začal hrať ASL, mal som pocit, že obrana je ľahšia ako útok. Obranca sa postaví, troška sleazuje dozadu-dopredu, troška si manažuje concealment gain a občas presunie jednotku z jednej strany na druhú, aby sa postavil schwerpunktu útoku, kde to treba. Útočník však musí analyzovať obranný setup, koordinovať útok, odhadovať mieru rizika, manévrovať.

Potom som začal zisťovať, že postaviť dobrý obranný setup nie je vôbec ľahké. Ako píšem v druhom vlákne, na setupe sa dajú stráviť 3-4 hodiny, kým má človek pocit, že to fakt dobre premyslel. Útočník sa len niekam nastavia a rozbalí to.

Teraz ale zisťujem, že ani útok vôbec nie je jednoduchý. Hlavne je potrebné mať útočný plán, teda v ktorom kole kde chcem mať ktorú jednotku. Od toho sa odvíja aj setup - tu sa mi napríklad stalo, že som útočné jednotky nastaval príliš vľavo a dokonca aj skúšal prebiehať ulicu do budov úplne naľavo (a utrpel jeden zbytočný full squad KIA). Lekcia 1: Mať plán útoku.

Nehovoriac o skoordinovaní a sekvenovaní rôznych typov jednotiek - napr. rozhodovanie medzi Armored Assault alebo tým, že tank (hlavne proti nemeckým panzerfaustom) zariskuje a vybehne dopredu, Smoke Dispensermi poskytne pechote kryt, niekoho dá guľometmi pod DM a potom ešte vojde do políčka inej jednotky, aby vypol jej streľbu mimo hexu. Trebárs. Alebo skoordinovať útok ľahkými a ťažkými guľometmi, či DC-čkami a ostatnými jednotkami. Lekcia 2: AFVs sú nielenže prekliato rýchle, ale hrozne verzatilné a všelikam sa vedia prepliesť.

Lekcia 3: Vozidlá so silnými guľometmi sú hrozné zlo. Kým je pechota v kamennej budove a vozidlo v pohybe, kanónom nič moc nenarobí. Ale paľba guľometmi na vedľajšie políčko v hodnotách 20+2 a podobne je masaker.

Lekcia 4: Napriek tomu, že sú AFVs veľmi krehké, panzerfaustov sa netreba až tak báť, keď je vozidlo v pohybe. Už na vedľajší hex hádže Nemec, ak sa chce vyhnúť Backblastu, na 4- (a to ešte vozidlo musel dostatočne dlho vidieť). Pozor, LATW môžu byť leader-directed.

Lekcia 5: Fakt treba dobre využiť -2 a -3 lídrov. Ich miesto je obvykle pri najťažších guľometoch a tie musia čo najskôr zaujať pozíciu s dobrým výhľadom (pozri tiež Lekciu 1). Je neodpustiteľné, ak takíto velitelia nevyužijú svoje schopnosti pri streľbe. Stalo sa mi posledné dve hry s Gerhardom - práve 9-2 sa niekde zatúla a vybavené.

Lekcia 6: Žiadny plán nezvládne, keď na morálku a rally stále hádžeš desiatky a jedenástky.

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 11 říjen 2018 - 12:56

Bifi

Zobrazit příspěvekLomikar, na 11 říjen 2018 - 11:05 , napsal/a:

super report, ty SSRka a VC jsou tady fakt skvělý a vůbec na urban fighty z východní fronty je vždycky spoleh. Tank na sedmym schodu se poved i Permonovi onehdá.
V pondělí budeme dohrávat stalingradskej scénář Russe! Drown in the Volga, kde jsme před posledníma dvěma kolama a skoro tam neni jednotka, která by přímo nesousedila s nepřítelem. Vezmu si radši plastový brejle, aby mi nenastříkala krev do očí. Report taky bude.

PS: ty stacky se odnauč, to je cesta do pekel :) když vidim ten poslední obrázek, jak na tu hroudu rusáků koukaj ty esesáčci, normálně se potim
Na report sa teším...

Ten stack vznikol nedopatrením, pozbierali sa tam routujúce jednotky a pokus o útok rozbitý tankovými guľometmi. Jedného veliteľa mi odpálil snajper, druhý berserkoval v uliciach a tretí sa presunul na útok na ľavé krídlo aj s DC-čkom. Zostal mi už len jeden líder na rally a toto bolo vcelku bezpečné miesto (chcel som ich ešte pokryť dymom z prechádzajúceho tanku, ale nemal som dosť MP a nakoniec to netrebalo, nemecké tanky som donútil sa stiahnuť). V tom stacku, ak sa nemýlim, boli:
  • 527, broken
  • 628, FT, DC, broken
  • dva conscript squady, broken
  • jeden conscript half squad, broken
  • 8-1 s otáznikom
  • a možno ešte DM žetón
Stack je niekedy užitočný kvôli mobilite (samozrejme líder zvyšuje MF, ale aj nemusíš prekonávať vysoký residual). Už ma trocha tlačil čas.

P.S.: Do tohto domu som vpálil tankom, ktorý sa následne prepadol. (Predpokladám, že po vojne boli domy postavené nanovo.)

Přiložený soubor (y)

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 11 říjen 2018 - 12:14

Lomikar

já mám nejradši vždycky tu hru od okamžiku, kdy se ty plány sesypou, obvykle druhé, třetí kolo. Útočníkovi se podaří někde neočekávaný průlom, nebo obránci se podaří udělat špunt, esenciální jednotka se stane berserkem, rozbije se dělo nebo HMGčko, nebo dobře umístěný HIP provede šílenou paseku. Od té doby je to pak už jenom damage control s neustálou potřebou improvizace a bold tahů.
Poslední dobou za útočníka hodně zvažuju počáteční deployment a průzkum terénu half-squady, ale zase se bojim časového limitu scénářů.

Bifi

Long story short

Přiložený soubor (y)

• Přiložený soubor  Tank2.jpg   202,68K   28 Počet stažení

Bifi

Halfsquady sú super, čo ale ako Soviet pri útoku veľmi nemáš. (BTW deploynúť sa dá pri preberaní zajatcov - jednotky si môžu podávať väzňa a deployovať, čo hrdlo ráči. Ale nie pri No Quarter. A potom ešte pri vstupe do sangaru, čo teda tiež nie je veľmi užitočné.)

Halfsquad vie narobiť hroznú paseku. Zaprvé, obranca nebude strieľať, lebo čaká na výživnejšie stacky. Ty mu takto môžeš stripnúť concealment - a ak sa naserie a dá DFF a tvoj HS nebodaj prežije, tak si vypol obrancovu jednotku a ostatní sa ti premašírujú. Zadruhé, ak ju nechá prejsť, dobre umiestnená HS vie stripovať concealment a brániť concealment gain, obmedzovať skulk sleaze, interdiktovať a kľudne urobiť 6/-2 DFF. Navyše sa môže pridávať do FG a u Nemcov/Maďarov ani ten PF nie je márny. Zatretie, vie získať concealment a ambushovať v close combate. Zaštvrté, vie preberať opustené SW, guny a scroungovať vozidlá (rovnaký IPPC ako full squad). Ak fakt nevieš, čo robiť, môže kopať Foxholes. Zapiate, vie kontrolovať lokácie a blokovať východy (encirclement). Zašieste, odhaľuje HIP a míny. Zasiedme, reguluje snajpera. What's not to like?

Nevýhodou samozrejme je, že ak raz breakne, už si asi nezahrá. (Nielen kvôli nižšej morálke, ale kvôli absencii veliteľa a tomu, že self-rally je obvykle príliš drahocenný na to, aby si ho minul na HS.)

Ale máš pravdu, že novšie scenáre bývajú časovo dosť tight...

Tento příspěvek byl upraven od Bifi: 11 říjen 2018 - 12:57

1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních uživatelů