Přejít na obsah

Naposledy vložené příspěvky

Middara : Dojmy : Dojmy

Pilgrimage,  [22:35:47 | 15. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Videonovinky ze světa deskových her : Deskoherní inkvizice - podcast

marektomas98,  [11:34:32 | 15. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Videonovinky ze světa deskových her : Hrad Hier

dufus,  [0:26:17 | 15. Čer 2019]

Blood Bowl (2016 edition) : Novinky : Chaos League - 6. ročník

Helmet,  [19:39:35 | 14. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Middara

Citron,  [15:10:32 | 14. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Jurassic World: Miniature Game

TomasV,  [13:34:37 | 14. Čer 2019]

Ostatní pokec : Hudba : Post metal

Nate Higgers,  [13:11:12 | 14. Čer 2019]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Co vas pobavilo

Ghost,  [8:42:49 | 14. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Last Aurora

DD.,  [10:06:45 | 13. Čer 2019]

Blood Bowl (2016 edition) : Novinky : Aktuality nejen z pražského Blood Bowlu

Grom,  [16:04:04 | 12. Čer 2019]

Studená válka 1945-1989 : Dojmy : TS: Turn Zero + Promo packs

Lomikar,  [10:45:59 | 12. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Altar Quest

Sir_Miner,  [9:57:50 | 12. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Tvůrčí koutek : Co dál s mojí hrou?

DD.,  [9:19:53 | 12. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Dungeonology: the expedition

Happy,  [7:28:42 | 12. Čer 2019]

Ostatní pokec : Hudba : Black metal

Nate Higgers,  [0:05:54 | 12. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Deskovky v Dobrém ránu na ČT

pillgr1m,  [10:28:25 | 11. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Bloodborne: The Board Game

Pilgrimage,  [9:51:08 | 11. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Mapa kdo kde hraje - Přidejte se!

korfuz,  [7:28:40 | 11. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Vaše poslední úlovky (deskové hry)

peca,  [23:30:48 | 8. Čer 2019]

Ostatní pokec : Ostatní zcela neherní témata : Zajímavé články, videa aneb "Co jsem našel na webu"

Lomikar,  [11:03:33 | 7. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : The Few and Cursed: Board Game

Pilgrimage,  [9:26:12 | 7. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Monstrocity

Pilgrimage,  [9:21:37 | 7. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Space Race: The Board Game (Kickstarter)

waczko,  [13:52:40 | 6. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Street Masters

poetka,  [11:09:47 | 6. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Kickstarter projekty : Company of Heroes Board Game

viking749,  [11:07:01 | 5. Čer 2019]

Obecný pokec o hrách, hraní či herních projektech : Herní guláš : Grécko v téme hier

pecovarhy,  [11:54:09 | 3. Čer 2019]

Skloňování Želiv

Želiv

• Nemůžete odpovídat na toto téma
26 odpovědí

Elissa

Zdar,

ještě jsem si nekoupila odznáček Grammar nazi, ale zatím jsem podnikla průzkum, protože už mi to kolísání v diskusích leze na nervy ;)

Takže výsledek:

Želiv - se skloňuje každopádně bez Želiv-i
chytré knihy (Naše místní jména apod.) píšou, že jméno kolísá mezi ženským a mužským rodem, ale blíže je ženskému (jako většina jmen vesnic). Takže vzor kost ;)

Jen poznámka - existuje v Čechách i obec Želivy, neplést! ;)

Ella

abych nebyla za blba píšu Želivě a mám klid

kren

Ello, jak upozorňuje výše Elissa, takže tak to píšeš určitě správně. Želiv v Želivě jako kost v kostě :D .
So say we all

Ella

v chrudimi říkají chrudimě (taky mě t ničí, ale domorodci to použivají) a o Želivi jsem slyšela (četla) na Zatrolenkách tu samou možnost

karel

karel

Pozor. Do postu o herním Želivě jsem dal odkaz zabývající se právě tímto problémem. Byl to článek z nějakého místního želivského plátku, kde si stěžovali, že nějaký pražský ignorant někam do pravidel nacpal jako možnost skloňovat a používat Želiv, jako by to bylo femininum. Po staletí to prý místní vždy brali jako maskulinum a bylo to tak i v nějakých starších pravidlech (nevím ze kdy, snad z  50. let). V nových se přidala i možnost ženského rodu, mužský však byl ponechán také. Na rozhořčené námitky místních prý někdo pípal něco o tom, že nechtěl místním mužský rod brát nebo ženský nutit, bla bla. Místní však ve zmíněném článku požadují a trvají na tom, že slovo Želiv od jakživa vždy bylo mužského rodu a skloňuje se podle podvzoru les, pro zjednodušení á la Pelhřimov.
Takže chceme-li respektovat místňáky a nebýt za pražské ignoranty, tak nikdy podle vzoru kost. Je mi tedy moc líto, dámy, ale z tohoto pohledu to neskloňujete správně.
howgh.

Klopik

Klopik

Karel má pravdu, tak mi to potvrdil i majetel hotelu v Želivě.

kren

No nechci rýpat, ale podle mne není rozhodující přání místních ani majitele hotelu, ale to co říká ústav pro jazyk český, takže tam by se měl vznést dotaz ne ;) ?
So say we all

sydo

Já myslím, že před lety se na to ptala Bára od Sappho a také říkala, že správně je mužský rod.

Jinak i když ústav řekne, že podle vzoru kost, tak místním to může být jedno a dají nám přes držku, když jim to budem komolit :)
The more that you give a shit the more you happier.
- Tomáš Řepka

Elissa

No, ať už je to jakkoliv, tak prostě v žádném případě Želiv-y
- o to mi šlo především ;)
Pražští ignoranti mi právě potvrdili to kolísání, které je i v té uvedené příručce.

eyron

Takže mi z toho leze, že řešením je dát přes držku Ústavu pro jazyk český. Ony by se ty Ústavy měly stejně zakázat...
Nepotěší, neurazí...

Permonick

tohle je vůbec zajímavý, protože zatímco místní to vehementně mají za ten Želiv, tak zbytek světa to nutně chce skloňovat jako tu Želiv... zatímco když jsem bydlel ve městě Zliv, tak tam to naopak je bráno jako "ta" Zliv, ale spousta ne-místních to chce skloňovat jako "ten" (což teda popravdě je i historicky asi přesnější, ale co už) :D
to by moh říct každej...

karel

karel

Ono je to opravdu velmi zajímavé. Za normálních okolností je jinak ÚJČ samozřejmě víceméně rozhodující autorita, ale ani tam to není vždy úplně stoprocentní. Jsou to také jen lidi a tu a tam se i mezi sebou hádají. Viz například krásná diskuse o tom, zda je správně odstřelovač nebo ostřelovač. Když jsme to probírali na ZH, ukázalo se, že dříve (víceméně do konce komunismu u nás) převládal tvar ostřelovač, zatímco nyní se používá více odstřelovač - někdo tam dal odkaz na článek v Anglických listech, kde se tomu věnovali. Jak jsem pochopil, byly nějaké dvě skupinky odborníků z ÚJČ, kteří byli schopni se dost osobně a nevybíravě pozurážet, co z toho je správně. Výsledkem bylo, že to do normy prý stejně proniká právě od těch, kteří to jako odborní uživatelé používají, v tomto případě to byli vojáci, a tam dnes prý skutečně převládá tvar odstřelovač.
Je otázka, kde se vzal ten ženský rod u Želiva, možná je to dáno množstvím podobných místních názvů, které k tomu svádějí (Velim, Vlašim, atd.) a odborníci se třeba zapomněli zeptat místní kronikářky.
Proto můžou být i v chytrých knihách chyby, i když autor udělá maximum.
Je to každého věc, já také do posledního Želiva žil v přesvědčení, že je to ženského rodu, ale teď se už budu držet toho mužského.
Mno, a pokud jde o můj odznáček, moc na ně obecně nehraju, ale tohle mi z legrace navrhl Permonick právě po tom mém postu o Želivě minule, a tak už jsem mu nemohl tu radost pokazit. Trošku doufám, že ho třeba už nikdo jiný dobrovolně chtít nebude, já bych si ho sám od sebe taky asi nedal, ale už si ho odpárávat nebudu.
Tak pardon, jestli třeba u někoho vznikl dojem, že nějak sympatizuji s totalitními hnutími...

ozzy

lidi nechte toho, nebo vám sem vleze pohlová a tu želiv nám zakáže!
"Proč Já?!"
-ozzy-

hvar

hvar
ta by ty želivy zakázala rovnou všechny

Lumirius

Lumirius

Cestou jsme brali stopařku a ta mluvila o Želivi v mužském rodě.

Odstřelovač a ostřelovač - třeba to je tím, že začali dělat kvalitní mířidla a už se jenom neostřeluje (lítá to kolem nich) ale odstřeluje (občas se aji někdo trefí).  / vtip

karel

karel

Asi. A tu a tam se trefí i kolega z ústavu...:-)

Havelock

Želiv jako aperitiv. Hotovo.
Bez urážky!

karel

karel

Ten je ovšem podle vzoru hrad, což bohužel je těsně vedle...

Havelock

Charlie Babbitt chtěl udělat vtip, ale nevadí.

Fakt, že les - podle místního plátku tam tak lidi mluví. Bla bla bla děkuji, že vám není osud Želiva lhostejný, pan starosta... v Želivě, atd.
Bez urážky!

Klopik

Klopik

V životě by mně nenapadlo, že se tak rozvine gramatická diskuze o Želivu.
1. Krvavá záda a Želiv
2. Bez Želiva nejsou krvavá záda
3. K Želivu na bar na  krvavá záda
4. Na baru vidím krvavá záda a rozmazaný Želiv
5. Krvavá záda, Želive, nástup
6. O krvavých zádech a Želivu se budou psát ještě story
7. Krvavá záda piju se Sydem, Hrabinhem, Eyronem, Permonickem, a viz. seznam účastníků, a tím jsem srostl s Želivem

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních uživatelů