Strict Standards: Declaration of comments_ccs_records::fetch() should be compatible with classes_comments_renderer::fetch($parent, $filters = Array, $myId = 'comment_id') in /var/www/web2/deskozrout.cz/deskozrout.cz/admin/applications_addon/ips/ccs/extensions/comments/records.php on line 1402
Malování figurek – díl první – Nářadí aneb co je k tomu potřeba - Koutek umětelů - Články - Articles - Deskožrout

Přejít na obsah

Malování figurek – díl první – Nářadí aneb co je k tomu potřebaPár slov úvodem

Před časem jsem se rozhodl, že bych mohl napsat několik článků na téma malování, s přihlédnutím k využití při malování figurek k deskovým hrám. Sám maluji cca 7 roky, začínal jsem figurkami do Warhammeru a pak přešel na figurky k deskovkám.  Zatím mám v hlavě několik témat, která bych rád zpracoval – příprava figurek, barevné schéma, techniky barveni, podstavce, ukládání figurek apod., ovšem jak to půjde rychle dál nevím.  Ale nyní už k prvnímu tématu.


Figurky

Prostě, abyste mohli začít, potřebujete mít především co malovat. Figurky se dělají z několika různých materiálů – dřevo (ty, předpokládám, nikdo barvit nebude), různé druhy plastů – různě tvrdé, ohebné apod., kov, rezin – poslední dva jsou u deskovek spíše výjimečně.  Osobně mám zkušenost s kovem a různými plasty a jediné, na čem mi barva nedržela, byly figurky z Age of Mythologie, které jsou z takového divného gumo-plastu.

Barvy

Barvy máme různých typů, především podle složení a toho, čím se hají ředit. Každá skupina má své pro a proti, pokusím se to ve stručnosti shrnout. Hodnocení je subjektivní a z mého pohledu.

 

Disperzní (vodoředitelné) barvy – Citadel, Vallejo

Tyto barvy jsou určeny přímo namalovaná miniatur, barvy Citadel vyrábí firma Games Workshop (GW), který produkuje miniatury k figurkovým hrám (Warhammer, Warhammer 40 000, Lord of the ring). Barvy jsou vodou ředitelné, bez zápachu, rychle schnou. Já používám výhradně tyto barvy (především Citadel, s Vallejo mám jen malou zkušenost, takže nemohu referovat). GW loni komplet předělal svou nabídku barev, rozšířili svojí nabídku o různé typy. Nemám je ale zatím vyzkoušení.  Co jsem zjistil z internetu se dočtete dále.

Obecně se používají 2 typy barev:

  • Běžné barvy, většinou  pojmenovány pouze názvem barvy – nejběžněji používané barvy v mnoha barevných odstínech. Tyto barvy 100% nekryjí při jedné vrstvě, čehož se využívá při některých technikách. Dále jsou v nabídce i barvy metalické, které se používají pro kovové povrchy (ocel, stříbro, zlato, bronz).
  • Wasches, iknky, ingousty ...   -  jsou naopak velmi řídne barvy. Vyrábějí se také pouze v několika odstínech a používají se k jednoduchému stínování. Princip nejjednoduššího použití je, že namalujete část figurky v jedné barvě - např. plášť červeně a pak jej celý přetřete hnědým waschem - pigment zůstane v záhybech a prohlubních a vy dosáhnete jednoduše stínování.

Nové výrobní řady od GW

  • Barva Citadel Base  - jsou určeny k první vrstvě nátěru. Poskytují modelu souvislý, matný efekt ideální jako základ pro další práci.
  • Citadel Layer  - jsou standardní barvy pro detailní práci a vrstvení.
  • Inkoust Citadel Shade  - viz také výše - jsou určeny na snadné stínování modelů díky své schopnosti stahovat se do prohlubní.
  • Barvy Citadel Dry - jsou svou hustotou speciálně určeny na techniku drybrushing
  • Citadel Glaze - se konzistencí podobají řadě Shade, jedná se však o jasné odstíny sloužící k tónování a k oživení barev.
  • Citadel Texture - Texture jsou určeny k úpravě podstavců – obsahují směs drti různé hrubosti která po nanesení vytvoří strukturovaný povrch.

Výhody a nevýhody těchto barev:
+ vodou ředitelné, při vysycháni se dají snadno rozředit
+ rychle zasychají
+ bez zápachu, zdravotně nezávané
+ 100% nekryjí
+ vyrobeny speciálně pro malování miniatur
+ po delší paoze v malování lze snadno rozředit vodou
- jsou dražší (cca 60-70 Kč lahvička)
 

 

Syntetické barvy  -  Revel, Humbroll, Agama ...

Barvy, které se používají především na plastikové modely.  Mají velké množství odstínů, lesklé, matné. Jsou ředitelné pouze ředidly, déle schnou, většinou smrdí.  Moje poslední zkušenost s tímto typem barev je cca 20 let stará, to se ještě dělaly Unicolky, které se příšerně leskly, a my jsme tím patlali první modely letadýlek.

Výhody a nevýhody těchto barev:
+ jsou levnější, dostupnější, dnes je vídávám běžně v supermarketech
+ hodně lidí, co je používá, je má doma, protože předtím dělali letadla nebo je zdědili po otci, sourozenci...
- musí se ředit ředidlem a to včetně mytí štětců, rukou apod.
- dlouho schnou
- smrdí

Olejové barvy

S těmito barvami nemám žádné zkušenosti, ale co jsem pochopil, tak s nimi pracují „páni barviči“ a dá se s nimi dosáhnout nejlepších výsledků. Barvy zasychají velice dlouho. – od několika hodin, po několik dní. Díky tomu, se dají do sebe zatahovat, stírat a podobně. Pro mě jsou v podstatě nepoužitelné, maluju nepravidelně, 2 malé děti...

Začátečníkům bych doporučil koupit si některou ze základních sad od GW – prodávají se různé typy a obsahují několik barev, wasch, štětec a několik figurek na vyzkoušení malování.

 


Základové (podkladní) barvy a spreje

Používají se většinou ve formě sprejů, slouží k tomu, aby sjednotily povrch figurky (pokud například musíte některá místa opravit tmelem) a vytvořili podklad pro další barvení. Nejrozšířenější jsou spreje od GW – Chaos back (černý)  a Skull White (bílý) a pak se dají sehnat barevné od firmy  The army painter.  
O tom, jaké barvy sprejů se používají a jaký to má vliv na barevnost, použitou techniku i výsledný vzhled figurky si řekneme někdy později.

Lak

Po namalování je figurku potřeba zafixovat lakem, aby se barva nesloupala. Vřele doporučuji lak používat.  Používají se laky matné, málokdo stojí o blýskavou figurku. Většinou se používají spreje, kromě speciálních případů, kdy například přestříkáte figurku matným lakem a poté její brnění a zbraň přetřete lesklým.
Dneska se v největší míře používají 2 laky:

  • od firmy GW Citadel purity seal sprey
  • lak z Baumax od firmy Genius Pro, barva hedvábně matná.

Používám ten druhý, vyhovuje mi víc – je opravdu matný, má lepší rozstřikovací trysku a v neposlední řadě je levnější.  Poslední zkušenost mám, že přelakovou figurku lze poté ještě barvit a znovu přelakovat.
U všech sprejů obecně platí, že před použitím je potřeba je hodně roztřepat a doporučuji nejdříve stříknout na kousek něčeho vedle, než se pustíte do figurek.  Kdysi se mi u laku od GW stalo, že mi figurky pokryla hustá bíla vrstva. Někdo udělal podobnou zkušenost i s lakem od Genius PRO.

Štětce

Dlouhou dobu jsem používal štětce od GW. Vyrábí je v několika typech – v podstatě na detail (fine detai brush), na běžné malovaní (standard brush), na použití techniky suchého štětce – dry brush ( large nebo small drybrysh).  Tyto štětce mohu s klidem doporučit, drží špičku a při slušném zacházení vydrží.
Dnes maluji štětci od firmy Kolibri (echt rotmarder) mám tl. 3/0, 1 a 00 + mám úplně obyčejný štětec z papírnictví za 11 kč, který používám, pokud potřebuji nanášet barvu na velké plochy (obr v Descentu) nebo právě na drybrushing.

Osvětlení

Samozřejmě, že je nejlepší malovat při denním světle, ale co si budeme namlouvat, to je nás většina v práci, škole a podobně.  Všeobecně se doporučuje žárovka s denním světlem, které nezkresluje barvy. Já mám v lampičce úspornou žáruvku s denním studeným světlem a jsem spokojený.  Pokud si figurku prohlédnete pod žárovkou a pak na denním světle, časem se naučíte vnímat jemné nuance odstínů barev.

Ostatní pomůcky

Věci a nářadí, které dále používám, berte to jako informaci. Určitě si nemusíte pořizovat vše, je to dáno také tím, že jsem nejprve dělal figurky pro Warhemmer, které se lepí z dílů, různě upravují apod. ..

Skalpel na ořezávání oštěpků po lití – používám modelářský skalpel s výměnnými čepelemi. Dají se požít o výsuvné nože, ale skalpel se lépe drží.

Paletku na míchání barev – dá se koupit originál od GW, já používám vymačkaná plátička od léků – levné, snadno dostupné...

Tmel – občas některé figurky – především ty velké, slepené z několika dílů potřebuji vytmelit. Obecně platí, že barvy vám žádnou díru na figurce nepřekryje. Používám 2 druhy tmelu – Green Stuff od GW, což je dvousložková „plastelína“, kde před použitím smícháte dvě složky, která tuhne na vzduchu. To se hodí pro dodělávání větší věcí, tmelení velkých spár apod. . Greem stuffa se prodává nyní i v lahvičce - je tekutá, dá se ředit vodou a nanáší se štětcem - tím se jaké překrýt různé vlasové spáry na figurkách.

Ruční vrtáček – přichází ke slovu, pokud začnete dělat kovové figurky, ale i u plastu se občas hodí na spojování části figurky pomocí kousků drátu tzv. pinů. Vyrábí ho GW.


Pinzety – občas prostě potřebuje přilepit něco malého, co do prstů nechytíte.

Lepidlo – na slepení upadlých kousků, na lepení materiál na podstavce. V podstatě na vše používám sekundové lepidlo. Mám oblíbenou značku z Globusu – Samson  - gel v modré tubičce. Lepidlo v tubě docela vydrží a nezasychá nijak rychle.

Lupa – já nepoužívám, někteří modeláři používají speciální lupy se stojanem. Pokud o něčem takovém uvažujete, doporučuji předtím vyzkoušet. Co jsem se dočetl, tak občas mají lid pod lupou problém s koordinací vzdálenosti.

Stříkací pistole – opět nepoužívám, nemám zkušenost

Lepící aranžérská hmota Tack-It od Faber-Castell – používám ji, když potřebuju uchytit figurky k nějakému podkladu před stříkáním základem a lakováním a taky k uchycení figurky např. na kelímek od jogurtu nebo lahvičku od barvy při malování, abych ji nemusel žmoulat v prstech.
 

 

Doporučená literatura

Na závěr několik rad, kde se inspirovat. Na netu je toho volně přístupno spousta. Doporučuji stránky www.chaotit.cz, kde jsou rozsáhle návody od Ulrika v češtině.  Pokud vládnete anglicky pak např. stránky http://www.coolminiornot.com/, kde jsou i rozsáhlé galerie. Na Hofylandu je aktivní fórům o malování figurek, kde je k vidění také množství různě podařených maleb a není se tam problém na cokoliv zeptat.
V neposlední řadě je to kniha „How to paint citadel miniatures“ od GW, kde jsou popsané různé pomůcky, techniky včetně nějakých návodů na konkrétní figurky. Kniha je ovšem v angličtině.

 
0 Komentáře

or